Федералният резерв (Fed) обяви в сряда, че повишава лихвения процент по краткосрочните заеми с още 0,25%, което е второто поредно решение на централната банка да забави увеличението на лихвените проценти, като същевременно продължи усилията си за "охлаждане" на икономиката и намаляване на инфлацията, съобщи АВС News. Fed въведе поредица от увеличения на разходите по заемите, като се опитва да намали скоковете на цените чрез забавяне на икономиката и задушаване на търсенето. Подходът обаче рискува да насочи икономиката на САЩ към рецесия и да остави милиони американци без работа. В изявление Федералният резерв каза, че остава "много бдителен за инфлационните рискове", добавяйки, че референтният лихвен процент ще изисква "продължаващи увеличения", за да свали инфлацията до нормални нива.

На среща през декември Fed повиши лихвения процент по краткосрочните заеми с половин процентен пункт, отстъпвайки от три последователни увеличения с по 0,75% и сигнализирайки за увереност, че изключително високата инфлация може да бъде свалена до нормални нива. Последното увеличение оправда очакванията на икономистите за повишението на лихвения процент само с 0,25%. Решението идва седмици, след като правителствен доклад показа, че инфлацията се е забавила през декември, отбелязвайки шест последователни месеца на забавяне в увеличението на цените. Потребителските цени се повишиха с 6,5% през годишния период, завършващ през декември, което представлява значително забавяне от летния връх, но остава повече от три пъти по-високо от целта на Fed за инфлация от 2%. Федералният резерв все още е "силно ангажиран с връщането на инфлацията към целевата стойност от 2%," гласи изявление на централната банка в сряда.

Доларът спада след увеличението на лихвения процент

Акциите на "Уол стрийт" се повишиха, а доларът се понижи, след като Fed обяви по-малко увеличение на лихвените проценти и отбеляза напредъка в борбата с инфлацията. И трите основни американски борсови индекса преминаха на положителна територия, след като сутринта бяха на червено. Малко след 20:00 ч. по Гринуич S&P 500 се повиши с 1,1% до 4 121,18 пункта. Еврото достигна най-високото си ниво от 10 месеца насам спрямо долара, достигайки символично важната стойност от 1,10 USD, след което леко спадна.