Учените наричат заболяването агорафобия. Става дума за панически страх от открити пространства, понякога дори от отворени врати, както и от много хора на едно място. Точно от това страдала 55-годишната Арлин. „Не можех да отида на ресторант, нито да изляза със семейството си на пикник, или да заведа синовете си на детско парти."
Стигнала дотам, че пропуснала дипломирането на първородния си син, защото не можела да понесе страха от паническа атака, която може всеки момент да я връхлети. А когато той напуснал семейния дом, нещата станали направо трагични. „Живеех в постоянен страх, че ще получа криза, а когато паниката ме връхлиташе, си мислех, че ще умра.
С времето нещата, които можех да правя, ставаха все по-малко, а онези, които не можех да си позволя, нарастваха главоломно", спомня си сега жената, обиколила 51 града в 11 държави на три континента.
Всичко започнало във Facebook - онова комфортно място, където можеш да срещаш хора, без да напускаш дори стола пред компютъра. Арлин имала повече от 300 приятели, с които общувала постоянно и не се чувствала самотна. „Един ден бях онлайн с един млад мъж, който току-що се беше разделил с приятелката си. Беше толкова нещастен, че ми се прииска да го изведа някъде на бира и да го утеша. Тогава се роди идеята как мога да се опитам да спася и себе си." Така решението било взето - да обиколи колкото се може повече от виртуалните си приятели лично, да се запознае с тях на живо, да ги пипне.
През следващите 12 месеца Арлин се борила с агорафобията по този необичаен начин. Започнала от Чикаго, където живее. След това разширила кръга в щатите, докато стигнала до презокеански полети, които я отвели в Корея, Тайван, Филипините, Индия и Европа. В началото с нея пътувал големият й син, който й давал увереност, че при всеки пристъп на паника има кой да й помогне. А атаките на страха били упорити. Но майка и син се оказали по-упорити, както и онези 292 приятели от мрежата, които й се притекли на помощ. Търпеливо и спокойно изминавали с нея пътя към местен фестивал или просто я водели на кафе, готови за всичко, което може да я изплаши. И така, докато сама се качила на мотор и установила, че вятърат в косите е нещо прекрасно. Година след като напуснала своя виртуален свят, Арли отново седнала на компютъра у дома, но този път, за да напише: „Благодаря на приятелите, които ме спасиха!"