Евтините дрехи са толкова качествени, колкото и дизайнерските, като често някои облекла на разумни цени превъзхождат по качество марковите, показва изследване.

Текстилните учени от Университета в Лийдс подлагат различни дрехи от различни ценови диапазони на агресивни тестове за издръжливост. Резултатите показват, че тениските и дънките от евтините магазини са

точно толкова издръжливи а често и по-издръжливи от скъпите.

Доктор Марк Съмнър и екипът му подлагат на стрес тест четири броя от всяка тениска и седем броя от всеки чифт дънки, за да видят колко време ще отнеме, докато платът се изтърка и се образува дупка. Прокетът отнема 8 седмици и преценява якостта и избеляването при носене и пране. „Някои продукти се представиха доста добре – по-често евтините, а част от тях дори много по-добре. Те издържаха на двойно повече тормоз, а струват десет пъти по-малко. Дизайнерските тениски се справиха най-зле като бяха надминати дори и от млад онлайн бранд„, казва Д-р Съмнър пред Telegraph. Той твърди още, че дрехите не се изхвърлят, защото са лошо качество или износени, а 

защото омръзват или идва нова мода

Като превантивни мерки той съветва да оставяме дрехите си навън на слънчева светлина, за да намалим миризмата и да ги освежим вместо да ги перем след всяко носене. „Така не само ще ви служат повече време, но и ще спестите от електричество и вода.“

Повече от 103 милиарда лева се харчат годишно за облекла само във Великобритания, а от гардеробите изхвърчат около 1 милион тона дрехи.

Евтин парцал или дизайнерска дреха – кое е по-качествено?

Жените обличат две трети от гардероба си

Жените обличат едва две трети от дрехите в гардероба си и най-често изборът им се ограничава до пет любими облекла, съобщи в. „Дейли мейл“.
Това установи проучване на неправителствената благотоворителна организация „Оксфам“.

Дамите фаворитизират подбран минимум от дрехи и никога не изваждат поне една трета от наличното в гардероба. Изборът на жените се съсредоточава върху пет любими стайлинга, в които влизат обикновено чифт дънки, няколко тениски, блузи или жилетки.

Една трета от жените ще предпочетат един и същ черен панталон всяка вечер, когато излизат с компания, а 70% ще се доверят на любимата си рокля отново при специални случаи.

Причината да носят определен набор от дрехи за 75 % от дамите е, че те им стоят добре и са удобни. Останалите 25 % казаха, че просто нямат време да мислят какво обличат, а 10 % от всички избират стайлинга, за който получават най-много комплименти.

Мъжете също изявяват склонност да избират по-удобно облекло. От 1000 представители на силния пол повече от половината признаха, че не носят поне 30 % от нещата в гардероба си.

От организацията призоваха хората, които преценяват, че имат излишни дрехи с добър външен вид и в запазено състояние, да ги дарят за благотворителност.

Евтин парцал или дизайнерска дреха – кое е по-качествено?

Кога хората започват да се обличат

Да определим кога точно хората са започнали да носят дрехи е предизвикателство, до голяма степен защото най-ранните дрехи биха били от животински кожи, които, за жалост, бързо се разграждат. Следователно има много малко археологически доказателства, които могат да се използват за определяне кога дрехите са се появили.

Има няколко различни теории, базирани на това, което археолозите са успели да намерят. Например, въз основа на генетични изследвания върху пигментацията на кожата знаем, че хората са загубили козината по тялото си преди около 1 милион години – идеален повод да започнат да носят дрехи, за да се топлят. Първите инструменти, използвани за остъргване на животински кожи, датират от преди 780 000 години, но тези кожи може да са служили и за други цели, като например за подслон тип палатка, и в крайна сметка учените смята, че инструментите са използвани за приготвяне на кожи именно с такава цел, а не за дрехи. Иглите за шиене се появяват преди около 40 000 години, но те сочат към по-сложно облекло, което означава, че дрехите вероятно вече са били изобретени, пише chr.bg.

Учените продължават да събират данни, които биха могли да ни помогнат за разрешаването на мистерията кога ние хората сме започнали да се покриваме с плат. Неотдавнашно проучване на Университета във Флорида стигна до заключението, че хората са започнали да носят дрехи преди около 170 000 години, което съвпада с края на предпоследната ледникова епоха. Как стигат до този извод? Като изучават еволюцията на въшките.

Учените забелязват, че въшките, които ходят по дрехите, всъщност са невероятно добре адаптирани да правят това. Те предполагат, че телесните въшки би трябвало да са еволюирали, за да живеят в дрехи, което означава, че преди хората да започнат да носят дрехи тях ги е нямало. Съответно проучването изследва ДНК на въшките, за да се изчисли кога тези по дрехите започват генетично да се разделят от останалите гадинки.