Европол разби руска престъпна група, която е изпрала милиони по делото Магнитски. Към момента е задържан един мъж на Канарските острови. За него е установено, че е купил 75 недвижими имота за 25 млн. евро в Испания, които вече са конфискувани. Парите са част от откраднатите чрез измама в Русия 219 милиона евро по делото "Магнитски", съобщават от Европол. Предполага се, че групата за пране на пари е прехвърлила милиони евро през банкови сметки в Европа, преди да изпрати средствата в Испания за покупката на недвижимите имоти.

219-те милиона евро в основата на измамата са известни като делото "Магнитски".

Името му произлиза от руския данъчен адвокат Сергей Магнитски, който почина в руски затвор през 2009 г., след като разкри огромни данъчни измами, извършени от руски данъчни служители.

Испанските следователи са разкрили как с част от тези мръсни пари са купени недвижими имоти в Испания. Това е ставало чрез група руснаци с малко или никакви връзки в Испания през фиктивни компании без реална икономическа дейност. Мръсните пари са били изпращани към банковите сметки на тези руски граждани, за които се предполага, че пребивават в Испания, за да купуват имоти, или са изпращани на испански агенции за недвижими имоти със силни връзки с руската общност, които биха купували имоти от името на предполагаеми клиенти, се казва в съобщението на Европол. Европейският център за финансови и икономически престъпления на Европол е предоставил специализирана подкрепа за разследването. Един от нейните специалисти е бил в Тенерифе, за да осигури подкрепа на място на испанските следователи по време на акцията. Помощ е получена и от Европейската служба за съдебно сътрудничество - Евроюст, която е предоставила значителна подкрепа чрез управление на европейски заповеди

за разследване и искания за информация, изпратени до 12 различни юрисдикции.

Разследването в Испания е извършено от испанската национална полиция (Policía Nacional) под координацията на Специалната прокуратура срещу корупцията и организираната престъпност и Централния съд с инструкции № 2 на Националния висш съд, се казва в съобщението. Руският данъчен адвокат Сергей Магнитски е роден през 1972 година в Одеса. Първоначално той работи като финансов ревизор в Москва. Сред клиентите му е и фирмата "Хермитаж Кепитъл Менаджмент" (Hermitage Capital Management) на американския предприемач с британски паспорт Уилям Браудър, който от края на 90-те години на миналия век е сред най-големите инвеститори в Русия.

Впоследствие обаче Браудър изпада в немилост и получава забрана за влизане в страната. Самият той се определя като "враг номер 1 на Путиновата държава". През 2007 г. фирмата му е претърсена за укриване на данъци. Браудър се свързва с Магнитски, който има добра репутация. Руският адвокат открива, че документите, конфискувани от офиса на "Хермитидж кепитъл", са използвани, за да бъдат прехвърлени руските компании на Браудър на името на престъпник, обвинен в убийство. Изтеглени са обратно вече платени данъци на стойност 230 милиона долара. Финансистът и адвокатът му iе обръщат към властите, но вместо да разследват прехвърлянето на фирмите, прокуратурата повдига обвинения срещу двамата за данъчни измами. Браудър остава извън Русия, а Магнитски е арестуван на 24 ноември 2008 г. и няколко месеца по-късно умира в руски затвор.

След смъртта му Браудър започва световна кампания на името на Магнитски срещу нарушаването на човешките права.

През август 2022 г. Европейският съд по правата на човека осъди Русия за множество нарушения на човешките права във връзка с делото за смъртта на Магнитски. Съдът в Страсбург изтъкна, че Магнитски е бил малтретиран от надзирателите и тези факти не са били адекватно разследвани. Освен това той не е получил медицински грижи, а процесът и посмъртната присъда на юриста са "поначало неадекватни", защото не е било уважено правото му на справедлив процес. Съдът призна Русия за виновна, че е нарушила няколко точки от Европейската конвенция, и осъди страната да изплати на роднините на Магнитски 34 000 евро като обезщетение.

Десет години по-рано - през 2012 г. САЩ приеха закона "Магнитски", който санкционира руски длъжностни лица, замесени в нарушения на човешките права. След това Конгресът направи закона глобален. Той позволява на американското правителство да защитава хора по цял свят, станали жертва на репресии и нарушени правата, защото са разкрили корупция по върховете на властта. САЩ приложиха глобалния закон срещу граждани и компании от България, Сърбия, Венецуела, Латвия, Камбоджа, Словакия, Саудитска Арабия. Сред санкционирание българи по закона "Магнитски" са

депутатът от ДПС Делян Пеевски

и намиращият се в Дубай хазартен бос Васил Божков.