Европейски и украински представители са отхвърлили ключови елементи от предложения на Съединените щати за слагане край на войната в Украйна, като са представили собствена рамка за мирно споразумение, предава "Ройтерс".
Двете версии на споразумението са били обсъдени по време на срещи в Париж (17 април) и Лондон (23 април), в контекста на дипломатическо усилие, водено от администрацията на президента Доналд Тръмп. Представените от специалния пратеник на САЩ Стив Уиткоф идеи бяха описани от държавния секретар Марко Рубио като "широка рамка" за идентифициране на разногласията.
Документът на Вашингтон, предлага постоянно прекратяване на огъня и незабавни преговори между страните за техническото му прилагане. В сферата на сигурността се предвиждат надеждни гаранции за Украйна, включително международна група гаранти, но с отказ от членство в НАТО, като се допуска кандидатура за ЕС.
По отношение на териториите, САЩ де юре признават руския контрол над Крим и де факто - над части от Луганска, Донецка, Херсонска и Запорожка област, докато Украйна възстановява контрола над Харковска област и Запорожката АЕЦ (под американско управление).
Страната ще контролира и преминаването по Днепър и Кинбурнската коса. Икономическият компонент предвижда възстановяване на Украйна, компенсации, съвместно развитие на ресурси със САЩ и премахване на санкциите срещу Русия от 2014 г., както и възобновяване на икономическите връзки между Вашингтон и Москва.
Европейско-украинската рамка настоява за неограничена военна способност на Киев и гаранции, сравними с член 5 от договора на НАТО, с възможност за разполагане на съюзнически сили в Украйна.
По отношение на санкциите, американският план предлага тяхното вдигане като част от споразумението, докато контрапредложението предвижда постепенно облекчаване едва след установяване на устойчив мир, с възможност за повторно въвеждане при нарушения ("snapback").
Украйна също настоява за компенсации чрез замразени руски активи — детайл, който липсва в американския текст.
Документът, предаден от Украйна и Европа на 23 април, съдържа и конкретни изисквания: връщане на депортирани украински деца, размяна на военнопленници, контрол върху Запорожката АЕЦ и възстановяване на достъпа до стратегически зони като Кинбурнската коса и река Днепър.