Серия от ключови въпроси, свързани с проваления опит за приемане на нова Конституция, огромните правомощия на главния прокурор, разследването по случая, станал известен като "Барселонагейт", за записите с глас като на премиера Бойко Борисов и снимките от спалнята му, задават от работната Група за мониторинг на демокрацията върховенството на закона и основните права към Европейския парламент, съобщи "Дневник". Въпросите са отправени директно по някои от скандалните случаи от миналата година и се очаква да получат отговор от българските власти.
Групата е към комисията на Европейския парламент по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (LIBE), но тя не говори от името на тази комисия и е със задача да извършва проучвания, разследвания и събиране на информация. Тя е изпратила на 8 януари общо 14 въпроса до българските власти, като те са адресирани до министъра на правосъдието и главния прокурор и техните заместници.
Евродепутатите питат дали се подготвят промени в обхвата на правомощията на главния прокурор, колко често той се намесва в решенията на подчинените прокурори по конкретни дела, както и кой назначава главния прокурор.
Голяма част от въпросите са свързани и с проверките по казуса, станал по-известен като "Барселонагейт", както и с проверката на прокуратурата по аудиозаписите с глас, подобен на гласа на премиера Борисов и скандала със снимките от правителствената резиденция с нощното шкафче и златните кюлчета.
В края на декември Софийската градска прокуратура обяви, че спира наказателното производство за снимките и видеозаписа от спалнята на премиера Бойко Борисов, защото не успя да установи коя е "прекрасната госпожа" "Мата Хари". Кадрите станаха обществено достояние, след като до медиите през юни и юли анонимно бяха изпратени аудиозаписи, снимки и видеоклип и многократно бяха коментирани и от самия Борисов.
На 18 декември в друго съобщение бе обявено и че Специализираната прокуратура е разпитала няколко души, сред които главния прокурор Иван Гешев, предшественика му и настоящ шеф на антикорупционната комисия Сотир Цацаров и премиера Бойко Борисов и съобщи, че е отказала да образува досъдебно производство за изтеклите аудиозаписи, в които се чува глас, който прилича на този на премиера Борисов.
Така от държавното обвинение сложиха точка по двата скандала, а по казуса с къщата в Барселона все още няма официална информация.
Ето и въпросите, отправени от Европарламента и на които българските власти трябва да отговорят.
Главният прокурор има значителни правомощия по отношение на прокурорите (той може да отмени или измени всяко решение, взето от всеки прокурор, което не е било разгледано от съдия, той може да командирова прокурори без тяхното съгласие за период от 3 месеца в рамките на една календарна година, както и да им дава писмени инструкции, включително по конкретни дела), посочват от Европарламента и отправят два въпроса.
Към министъра на правосъдието Десислава Ахладова той е "Възнамерявате ли да направите промени в огромните му правомощия над прокурорите?".. А към главния прокурор Иван Гешев и заместниците му въпросът е: "Колко често на практика главният прокурор отменя решението на прокурорите срещу собствената им воля? И колко често ги инструктира в конкретни случаи?"
- Преди няколко месеца премиерът Борисов обяви конституционни промени. По време на изслушването през август 2020 г. българските власти заявиха, че това е единственият възможен вариант. Въпреки това Венецианската комисия даде доста обезсърчително мнение за повечето от предложените изменения, включително и за самия процес - без обществена консултация, без широко разискване. Правителството не получи подкрепата и на водещи неправителствени организации в България, както и на опозиционните партии. През декември 2020 г. предложената реформа се провали официално. Как българските власти оценяват тази ситуация?
- На какъв етап е разследването по случая, станал известен в медиите като "Барселонагейт", за което се твърди, че включва премиера Борисов в схема за пране на пари в Испания? В предишните си отговори посочихте, че сте изпратили искане до испанските власти за тяхното разследване. Освен че изчакахте резултата от разследването в Испания, извършвали ли сте някои конкретни действия в България, имайки предвид, че подобен сигнал е подаден в българското обвинение далеч преди този, получен от испанските власти?
- Има ли разследване за изтеклите видеоклипове, аудио и снимки на премиера Борисов със златни кюлчета и банкноти от 500 евро, като се вземат предвид изявленията на премиера, че има черен пазар за компрометираща информация в България? На кой етап е разследването, ако е така?
- През юни 2020 г. редица аудиозаписи са изтекли с глас като този на премиера Борисов. По сигнал прокуратурата започна разследване и през декември. Проверката стигна до заключението, че няма достатъчно доказателства за извършване на престъпление. Във вашето съобщение до медиите беше посочено, че има техническа експертиза на записите, която не потвърждава тезата за монтаж и промени в записите. Следователно знаем, че записите са автентични и че няма достатъчно данни, за да се заключи, че е извършено престъпление. Можете ли обаче да изясните дали извършената техническа експертиза потвърждава, че това е гласът на премиера Борисов? Предвид големия обществен интерес към случая, това е доста важна подробност от разследването. Имайки предвид вашите предишни изявления, че обвинението разсекретява и публикува много материали, касаещи досъдебното производство с участието на високопоставени служители, ще представите ли техническата експертиза и действията, извършени от обвинението по конкретния случай?
- Идентифицирали ли сте лицата, с които е разговарял премиерът в тези записи? Самият факт, че той твърди, че е давал инструкции или намеци, за да навреди на политически опоненти и бизнес субекти, дори без доказателство, че този подход е прилаган досега, поражда въпроси относно възможна търговия с влияние или злоупотреба с власт (или поне опит за търговия с влияние или злоупотреба с власт). Извършвате ли разследващи действия в това отношение?
- В пресата имаше публикации, че прокуратурата е създала специална база данни и регистър за случаи на неправомерен натиск върху нейната работа. Изненадващо докладите на Европейската комисия, както и някои становища, направени от представители на съдебната власт на високо ниво, бяха включени в тази база данни. Как бихте коментирали това?
- От кого е назначен главният прокурор и пред кого отговаря?
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.