Европейският съюз призна, че няма да успее да достави обещаните един милион снаряда на Украйна до края на март, но обеща да се справи по-добре и да постигне тази цел преди края на 2024 г., предаде АФП.

"Вече сме доставили 330 000 снаряда", заяви Борел пред медиите след срещата на министрите на отбраната на ЕС в Брюксел. "Очаквам тази цифра да се увеличи с 200 000 снаряда" до края на март, т.е. "малко над 52% от целта", поставена миналата година. Няма да достигнем един милион до 31 март."

Но е създадена "положителна динамика" и тази цифра ще бъде надхвърлена до края на годината, като за Украйна ще бъдат осигурени 1,1 млн. снаряда, увери той. До края на 2024 г. Европейският съюз ще разполага с годишен производствен капацитет от около 1,4 млн. снаряда, добави той. А до 2025 г. този капацитет ще бъде увеличен до два милиона, заяви в Тиери Бретон, европейски комисар, отговарящ за отбранителната промишленост. Голяма част от тях обаче се изнасят за трети страни, в ущърб на разкъсваната от войната Украйна, призна тази седмица високопоставен европейски служител при условие за анонимност.

От руското нахлуване в страната на 24 февруари 2022 г. европейците вече са предоставили 28 млрд. евро военна помощ на Украйна. И, според Борел, няколко държави членки са обещали да изразходят 21 млрд. евро само през 2024 г. Лидерите на Германия Олаф Шолц, на Нидерландия Марк Рюте, на Естония Кая Калас, на Чехия Петр Фиала и на Дания Мете Фредериксен призоваха европейците да "удвоят усилията си", за да гарантират, че военната подкрепа за Украйна ще продължи "толкова дълго, колкото е необходимо".

"Затова трябва да намерим начини да ускорим доставката на артилерийските боеприпаси, обещани на Украйна", пишат те в съвместно писмо, публикувано от Financial Times.

Няколко европейски държави, включително Франция, Италия и Испания, бяха обвинени, че не правят достатъчно, за да помогнат на украинската армия. Париж, който не е подписал писмото, отрича това, а през януари обяви коалиция за артилерия, за да помогне по-добре на Украйна. Дискусиите по финансовата помощ за Украйна ще бъдат подновени на 1 февруари на извънредна среща на върха на лидерите на ЕС, свикана, за да се опита да убеди Унгария да вдигне ветото си върху пакета от 50 млрд. евро за Киев за четири години.

На срещата на върха трябва да се обсъди и увеличаването на бюджета, предвиден за военна помощ за Украйна. Борел предложи допълнителен пакет от пет милиарда евро, но според няколко европейски дипломати не се очаква споразумение тази седмица.