Осемнадесет европейски държави подписаха проекта на Европейската агенция по отбрана (EDA) за съвместно закупуване на боеприпаси за Украйна и за попълване на националните запаси на държавите членки, които предоставят помощта, съобщиха от агенцията.

Проектът е на стойност 2 млрд. евро. България не е сред подписалите.

Първата част на инициативата е двегодишна и включва доставката на снаряди за Киев. Ще бъде организирана и съвместна обществена поръчка за нужните боеприпаси.

Втората част е седемгодишна и е за попълване на националните запаси на страните, които ще изпратят снарядите.

Подписалите се са 17 страни от Европейския съюз и Норвегия.

Още няколко държави членки са изразили намерението си да се присъединят към инициативата в най-скоро време, като следват националните процедури, пише в съобщението на агенцията. България не е и в тази група, се разбра от изявленията на служебния министър на отбраната Димитър Стоянов след срещата, пише Свободна Европа.

Министърът на отбраната на Естония Хано Певкур каза, че страните от ЕС са се договорили да доставят един милион артилерийски снаряда с калибър 155 мм в рамките на 12 месеца.

Българският министър на отбраната Димитър Стоянов потвърди, че е обсъден проект за съвместно придобиване и предоставяне на 155-милиметрови снаряди за Украйна, цитиран от БТА. Според него България не е част от тази обща обществена поръчка и няма как да бъде, тъй като Българската армия не разполага със средства, които могат да използват този калибър боеприпаси.

Само преди два дни след посещението на европейския комисар по въпросите на вътрешния пазар Тиери Бретон в България, Стоянов беше на друга позиция. "Българската армия ще се възползва от увеличаванeто на производството на боеприпаси", гласи заглавието на прессъобшение на министерството на отбраната от участие на Стоянов по телевизия Bulgaria ON AIR на 18 март.

Снарядите може да се произвеждат и в България

Целта на посещението на европейския комисар по въпросите на вътрешния пазар Тиери Бретон в България миналата седмица беше единствено с цел да оцени възможността за увеличаване на производствения капацитет на българската отбранителна индустрия с оглед необходимостта от производството на боеприпаси за попълване на запасите на страните членки на ЕС и НАТО, каза тогава Стоянов. По думите му българската армия все още не използва такива снаряди (155 мм), но "с нейната модернизация ще бъде променен и калибърът на използваните боеприпаси".

"Ние сме бъдещи потребители и подготовката на такова производство би помогнало армията да създаде необходимите си запаси от боеприпаси“, каза още Стоянов на 18 март. МО под негово ръководство е почти готово с проект за купуване на артилерийски сисстеми със 155 мм боеприпаси.

Стоянов каза в понеделник след срещата на ЕС, че в държавните заводи "Терем" не се произвеждат боеприпаси от посочения калибър. "Доколкото ми е известно, подобни способности имат ВМЗ, "Емко" и "Трансмобил" - това са български компании, частни и държавни", добави той.

Българската армия предоставя за Украйна това, което може да бъде предоставено. Министърът каза още, че армията е под норматива за запасите, които трябва да поддържа, така че няма как допълнително да бъде предоставена военна помощ.

"Правим крачка напред"

"Днес правим крачка напред. Изпълняваме обещанията си да предоставим на Украйна повече артилерийски боеприпаси", каза след подписването на проекта за доставка на боеприпаси върховният представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел. Обществената поръчка за набавянето на снарядите ще бъде съвместно възложена през рамката на EDA и с подкрепа от Европейския механизъм за мир.

Без сделка Европейският съюз ще се окаже в затруднение да продължи да доставя оръжие на Киев, каза Борел преди подписването. Негово е предложението да се изразходват 1 милиард евро за снаряди от складове и още 1 милиард - за съвместни доставки.

Украинският външен министър Дмитро Кулеба, който участва в срещата на министърите на отбраната по видеоконферентна връзка, приветства подписаното споразумение. "Повече артилерийски боеприпаси за Украйна възможно най-скоро. Това беше основната цел", написа той в Туитър. Това усилие на ЕС ще "укрепи способностите на Украйна на бойното поле", коментира той.

Украйна определи доставката на 155 mm снаряди като критично важна необходимост. При артилерийската война на изтощение с нахлуващите руски сили и двете страни изстрелват хиляди снаряди всеки ден.