Централната банка на Турция изненада пазарите, като понижи основния си лихвен процент, въпреки че инфлацията се покачи до 24-годишен връх и изглежда ще продължи да се покачва.
Централната банка
се позова на "отслабващия ефект на геополитическите рискове", като понижи едноседмичната си ставка 14% на 13%.
"Просто лудост - при инфлация от 80% и нарастваща", отбеляза икономистът на BlueBay Asset Management Тимъти Аш в коментар, изпратен по електронната поща. "Не мисля, че някой е очаквал това", заяви той.
Турската лира
загуби един процент от стойността си спрямо долара в рамките на няколко минути след съобщението.
Турският президент Ердоган
е привърженик на неортодоксалното схващане, че високите лихвени проценти по-скоро предизвикват инфлация, отколкото да я ограничават. От 2019 г. насам той е уволнил трима управители на централни банки, които са се опитали да следват по-конвенционален икономически курс. В края на 2021 г. Ердоган накара централната банка да намали основния си лихвен процент от 19 на 14 процента в периода септември-декември.
Турското правителство е приело редица алтернативни мерки за борба с инфлацията, които повечето икономисти отхвърлят като недостатъчни или твърде сложни и скъпи, за да проработят.
Миналия месец
Турция отчете инфлация от близо 80 на сто на годишна база. Данните на Турския статистически институт (Тюркстат) за юли показват, че равнището на инфлацията е нараснало с 2,37 процента в сравнение с предходния месец, а спрямо юли 2021 г. инфлацията се е повишила с цели 79,60 на сто.