Новият вариант на COVID-19 определено ни притеснява, не можем да кажем дали ще доминира над Делта, има такива опасения. Виждаме, че доста държави вече предприемат мерки за недопускане на неговото навлизане на територията им. Това обясни пред БНТ епидемиологът д-р Христиана Бацелова.

Тя обясни, че при новия вариант се наблюдават доста промени. 

"Дали ще има пробив при ваксините, не може да се каже, фармацевтичните компании в момента правят проучвания", обясни д-р Бацелова в отговор дали новият вариант може да превъзмогне защитата от ваксините.

Най-лошият вариант е да се върнем в изходна позиция - тоест да започнем отново ваксинирането с добавен компонент, смята тя.

Eпидемиологът заяви, че категорично, има смисъл от бустерната доза. 

"Моята препоръка е хората, при които са минали 180 дни от втората доза, изобщо да не чакат и да не си правят тест за антитела, а да се ваксинират", обясни тя.

За ваксинираните с еднодозова ваксина, д-р Бацелова обясни, че ако са минали 6 месеца, могат да си поставят бустерна доза с РНК ваксина.

Защо да се ваксинират децата срещу COVID?

Притеснение относно децата има. Оставим ли децата неваксинирани, ние ги обричаме на заразяване. Освен това, децата изграждат много по-бързо имунитет от възрастните, допълни тя. 

Според нея обаче, броят на ваксинираните деца в България е малък.

Надявам се много бързо да бъдат доставени детските флакони и министерството на здравеопазването бързо да реагира. Включително, аз очаквам да ваксинирам моите деца, обясни д-р Бацелова.

Детските флакони са по-различни заради дозирането. Те ще бъдат и с по-различен цвят на капачката, за да може това да ги отличава от тези за деца над 12 години. След 10 години няма какво да се случи от ваксините, тъй като нашият организъм е доста умен и нямаме дългосрочни ефекти, категорична е тя.

Защо да ваксинираме децата - отговорът е елементарен, за да бъдат здрави. Иначе ги обричаме на интубация, смърт, дълготрайно боледуване, категорична е д-р Бацелова.