Очаквам, че Европейският парламент ще реагира много бързо по отношение на изборите в Сърбия, и тези реакции няма да бъдат в полза на сръбските власти, каза ръководителят на мисията за наблюдение на Европейския парламент Клемен Грошел, съобщиха сръбските медии. Грошел заяви, че дискусията за изборите в Сърбия ще бъде в дневния ред на ЕП още преди окончателния доклад на СДИПЧ и че той също ще реагира на атаките на представители на правителството срещу членовете на мисията на СДИПЧ, особено Андреас Шидер.
"Европейският парламент ще реагира на поведението на сръбските власти спрямо колегата Андреас Шидер. Това са неща, които дълбоко ни притесниха", каза той, "Подобна реакция е недопустима. Когато се започне с лична дискредитация на лица, които са били наблюдатели от страна на институция като ЕП, това не може да бъде добре прието в европейската политика. Депутатите не го приемат като атака срещу личност, а като атака срещу институцията. Очаквам, че ще има реакция от Европейския парламент и те няма да бъдат в полза на Сърбия и сръбските власти."
Коментирайки призивите на някои евродепутати за международно разследване на изборните нередности в Сърбия, Грошел заяви, че това е въпрос, решен от страната, в която се организират изборите.
"Ако сръбските власти решат да го направят,би било добър знак. Това е начинът, по който нещата могат да излязат от задънената улица, но не го очаквам", каза той.
Той също така добави, че това ще окаже голямо влияние върху позицията, която ЕП ще заеме, когато се подготвя нов доклад за напредъка на Сърбия към ЕС и че има опасения, че вратата за разширяване ще се затвори доста бързо за страната.
"Опасявам се, че Сърбия ще се окаже в подобна позиция като Турция", каза той.
Грошел добави, че президентът Вучич се възприема в Брюксел и Вашингтон като полезен събеседник, който постига определен напредък, когато става въпрос за диалога между Белград и Прищина.
"Някои от действията на президентът Вучич дават надежда, че отношенията между Косово и Сърбия ще се променят. Сега това е един вид обмен между очакванията на Брюксел и това, което се случва в Сърбия. Надяваме се Косово да бъде признато, нещо, което Вучич и неговата партия могат да постигнат. Знам, че това е трудно постижимо, но докато това е управляващото отношение, положението ще остане същото. Въпросът е само докога ще остане тази оценка", заключи той.