България отвори нова глава в съвременната си история като направи последните две стъпки за влизането си в еврозоната. Страната ни вече е окончателно приета след гласуването в Европейския парламент в Страсбург и Съвета по икономически и финансови въпроси в Брюксел.

Страната ни получи дата за въвеждане на единната европейска валута – 1 януари 2026 г. Цените на стоките и услугите задължително ще бъдат изписвани в лева и евро от август до края на следващата година.

За одобрението беше необходимо обикновено мнозинство на евродепутатите.

От 679 евродепутати в пленарната зала на Европейския парламент 531 гласуваха "за", 69 - "против", а 79 се въздържаха. 

Второто решаващо "да" дойде веднага след това от евроминистрите на финансите, които заседават в сградата на Европейския съвет в Брюксел. 

Това са решенията на членовете на Съвета по икономически и финансови въпроси на Европейския съюз. 

Финалното решение ще вземат финансовите министри на 27-те държави членки на ЕС в Брюксел след броени часове.

Трите ключови документа, които се гласуват днес, са:

  • Решение за приемане на България в еврозоната от 1 януари догодина;
  • Регламент за въвеждането на еврото, с което се премахва дерогацията поради предишното несъответствие с конвергентните критерии; 
  • Регламент за обменния курс.

Пътят на България

Малко по-малко от 30 години бяха необходими на България да се присъедини изцяло към най-проспериращия и желан блок в света. Всичко започна с реформите през 1997 г., когато приехме да следваме целенасочена политика за нашето приемане в ЕС.

През 2005 г. подписахме договора за присъединяване, в който ясно е записано, че пълноправното ни членство ще настъпи след въвеждането на единната европейска валута.

На 1 януари 2007 г. бяхме приети в Евросъюза. Въпреки това страната ни имаше мониторинг в областта на правосъдието заради проблемите с върховенството на закона. Повече от десетилетие бе необходимо, за да убедим нашите европейски съюзници, че изпълняваме необходимите критерии.

Влизането ни в ЕС беше катализатор за икономическото ни развитие. БВП надхвърли 100 млрд. евро и ние значително изпреварваме по този показател нашите съседи от Западните Балкани, на които тепърва им предстои да изминат този труден път, по който ние поехме през 1997 г.