Бившият президент Доналд Тръмп получи обвинения от окръжната прокуратура на Манхатън в четвъртък. Какви конкретно са те все още е неизвестно, но големият въпрос е как ще се отразят на новата му кандидатура за президент на САЩ. Според правни експерти формално дори присъда няма да попречи Тръмп да бъде избран за президент, но за това има някои затруднения не от законов, а от практически характер.
Наскоро Тръмп каза на годишната конференция за политическо действие на консерваторите, че "категорично" ще остане в надпреварата за президент, дори ако бъде обвинен в криминални престъпления.
"Дори не бих си помислил да напусна", каза той пред репортери преди речта си в събота, "Вероятно това ще увеличи броя (гласове) за мен."
Тръмп отрече да е извършил нарушение и характеризира разследването като част от "лов на вещици" срещу него.
Конституцията на САЩ не посочва липсата на криминално досие като квалификация за президентството. Там се казва само, че родените граждани, които са навършили 35 години и са пребивавали в САЩ от 14 години, могат да се кандидатират за президент.
Конституционни експерти казват, че според предишни решения на Върховния Конгресът не може да добавя квалификации към длъжността президент. Освен това даден щат не може да забрани на обвинени или осъдени престъпници да се кандидатират за федерален пост. Ограничението според 22-рата поправка е кандидатът да не е бил избиран вече два пъти за този пост, но Конституцията не забранява лица, обвинявани и осъдени, да се кандидатират за президент или да изпълняват длъжността.
Пречката обаче ще възникне по практически причини - ако кандидатът е лишен от свобода, това ще направи кампанията почти невъзможна.
Джеймс Семплър, професор по конституционно право в университета Хофстра, каза пред ABC News, че Конституцията определя минималните изисквания, но оставя останалото на избирателите. Ако Тръмп бъде обвинен или осъден и по закон му бъде попречено да пътува извън щата, посочи Семплър, това би наложило практическо ограничение върху способността му да пътува из страната и да провежда кампания, но няма да му забрани да се кандидатира.
Семплър също подчерта иронията в избирателната система, в която много щати забраняват на осъдени престъпници да гласуват.
"Тъжно е за страна, която привидно цени демократичното участие и равенството, че на хора, които са били осъдени за престъпление, може да бъде забранено да участват дори като гласоподаватели в нашата демокрация, но президент, осъден за престъпление, все още е позволено", каза експертът.
Професор Джесика Левинсън пък подчерта пред медията, че теоретично е възможно "да имате ситуация, в която президентът на Съединените щати не е дисквалифициран да бъде президент... но не може да гласува за себе си".