Факт е, че Големият адронен колайдер помогна за откриването на нова частица, но не разруши света. Историята ни е пълна с още много опити, за които хората са смятали, че могат да доведат до края на съществуването ни и вероятно са имали право. Ето някои от най-забележителните и опасни научни експерименти:

 Свръхдълбоката сонда на полуостров Кола

 

Проектът е имал за цел да достигне до максимално най-дълбоката точка в земните недра и е бил стартиран през 1970 г. от СССР. Съветският екип е стигнал до забележителните 12 км през 1994 г. Диаметърът на тази дупка е бил между 30-50 км, сондата е могла да предизвика мощен сеизмичен трус, който никой и нищо да не е в състояние да овладее.

 Бомби „Цунами“

През 1944-1945 г. Нова Зеландия е участвала в експеримент за създаването и използването на бомби, които могат да предизвикат цунами. Чрез стратегическо поставяне на бомби военните учени вярвали, че могат да отклонят експлозивната енергия чрез водата, предизвиквайки огромни приливни вълни. След хиляди тестови експлозии Нова Зеландия прекратява експериментите, тъй като военните не могли да решат как да концентрират експлозивната енергия в хоризонтална посока.

 Операция „Облак“

  В края на 1940 г. САЩ опитват да отклонят пътя на ураганите чрез потушаване на бурите със сух лед. След като учените изсипали над 180 кг сух лед в урагана, който се движел на изток в Атлантическия океан, той внезапно променил посоката си. Тогава връхлетял върху град Савана в щата Джорджия, убивайки няколко души и причинявайки щети за $200 млн. От този момент експериментите с цел намеса в климатичните условия са официално забранени.

 Суперорганизми, които ядат петрол

През 1970 г. учени от отдела за развитие към General Electric представили вид бактерия, която смила петрол. Учените създали бактерията с надеждата, че ще се използва за почистване на нефтени разливи. Но много хора били ужасени, че тези инженерни бактерии могат да консумират всичко по пътя си и да унищожат други изключително важни бактерии и организми, без които Земята едва ли би оцеляла.

 Световен глад

Чували ли сте за гъбичката Magnaporthe grisea? Това е вид паразит, който напада растения, развива се изумително бързо, разпространява са на огромни площи в рамките за една нощ и унищожава всичко по пътя си. Смята се, че по време на Студената война военните сили на Щатите са го разработвали като биологично оръжие, което щяло да се използва или като спрей, или да се пуска над големи площи със специална бомба. Няма данни това наистина да се е случило, но ако експериментът беше реален, той неминуемо щеше до доведе до измиране на огромно количество ценни посеви.

 Операция „Морска звезда“

 

Струва ли ви се добра идея да изкарате няколко атомни бомби в рамките на електромагнитното поле на земното кълбо и да ги взривите, само за да видите какво ще стане? Очевидно екип от американски учени през 1962-а решили, че няма проблеми да рискуват съдбата на цялото човечество и направили точно това. За щастие, магнитното поле отблъснало енергията от експлозията към открития Космос, но ако не бяхме извадили този късмет, резултатът щеше да е пълна загуба на защита от космическите лъчи и слънчеви бури, както и няколко унищожителни земетресения за гарнитура.

 Чумата като оръжие

През 14 век чумата е довела до измиране на близо 60% от населението на Европа. Това, което вероятно не знаете, е, че някъде през 1980 г. съветската армия решила да използва смъртоносния вирус като биологично оръжие. След падането на Берлинската стена ръководителят на екипа Владимир Песичник разкрил информацията за проекта в публичното пространство.

Атомният тест

Имало е няколко различни версии за крайния резултат от детонацията на атомната бомба - някои от учените изобщо се съмнявали, че бомбата ще се задейства, но най-зловеща била хипотезата на Франко Ферми. Той вярвал, че атомната експлозия ще се развие в неспираща верижна реакция и така ще доведе до измиране на целия живот на Земята. За всеобща радост, Ферми не се оказал прав, но все още стои въпросът допустимо ли е да се поема подобен риск в името на науката…