Европейската комисия реши, че Унгария не е приела обещаните реформи в областта на върховенството на закона, което поставя под заплаха милиарди евро за страната. Решението идва в момент, когато Брюксел спори с правителството на Виктор Орбан за отпускането на 7,5 млрд. евро от редовните плащания на ЕС и 5,8 млрд. евро от безвъзмездните средства за възстановяване от пандемията - пари, които ЕС временно замрази поради опасения за отстъпление от демократичните принципи в Унгария.
Въпреки че в сряда Комисията препоръча да се одобри планът на Унгария за изразходване на средствата за възстановяване, беше ясно, че страната няма да получи парите, докато не приложи 27 конкретни подобрения в областта на правовата държава.
Междувременно ЕК заключи също, че Унгария не е изпълнила предварително поетия ангажимент да приеме 17 реформи в областта на правовата държава, които са необходими за достъп до 7,5 млрд. евро от фондовете на ЕС, които се задържат по силата на механизъм, позволяващ на ЕС да замразява средства при риск от подкупи.
Държавите от ЕС трябва да решат до 19 декември дали да приемат, изменят или отхвърлят решението на Комисията.
Този ход е донякъде изненадващ. Още миналата седмица се очакваше, че Брюксел и Будапеща ще успеят да постигнат споразумение за отпускането на парите. Решението, взето в сряда, обаче изглежда малко по-различно - то дава зелена светлина на плана за разходи, но не и на парите, упреква Унгария, че не е изпълнила дадените предварително обещания, и по същество предоставя на страните от ЕС да вземат окончателно решение.
Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен се срещна с ключови комисари в сряда, за да финализира предложението. Тяхната препоръка ще трябва да бъде официализирана следващата седмица от целия Колегиум на комисарите.
В сряда Комисията подложи на особена критика новия унгарски "орган за почтеност", като постави под въпрос неговите правомощия и независимост, както и напредъка на Будапеща по отношение на ангажиментите, свързани с правилата за деклариране на имущество и възможността за преразглеждане на решението на прокурора дали да води дело.
Брюксел определи и нов списък от 27 реформи или "супер етапи", които Унгария трябва да осъществи, за да получи 5,8 млрд. евро от фондовете за възстановяване от пандемията. В 27-те реформи са включени 17-те ангажимента, за които двете страни се споразумяха по време на преговорите за запазване на 7,5 млрд. евро. Други условия включват изпълнението на обещаните от Унгария съдебни реформи, както и приемането на правила за одит и отчитане на средствата от ЕС.
След като ЕК приеме официално решенията си следващата седмица, Съветът на ЕС ще трябва да ги подкрепи или отхвърли с квалифицирано мнозинство, включващо 55% от държавите и 65% от населението на ЕС, което трябва да стане на среща на финансовите министри.
Точната дата на това заседание все още не е ясна, тъй като първоначално планираното за 6 декември може да се окаже твърде скоро, за да могат страните да преминат през националните парламентарни процедури. Така чешкото председателство на Съвета може да насрочи друга среща на министрите по-късно през декември.
Одобрението на плана на Унгария и свързаните с него финансови средства е от решаващо значение за редица основни приоритети на ЕС, включително пакета от помощи за Украйна в размер на 18 млрд. евро и глобалното споразумение за минимална ставка на корпоративния данък, които Унгария блокира
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.