Близо 10 000 американци все още умират от свръхдоза наркотици всеки месец. Актуализация на данните от Центровете за контрол и превенция на заболяванията разкри, че за 12-те месеца до февруари са регистрирани 109 940 смъртни случая от свръхдоза, което според експертите вероятно е „подценено“.

Това е еквивалентът на 9161 смъртни случая на месец, което експертите сравниха със самолет, пълен с американци, които се разбиват и гори почти всеки ден. 

Фентанилът е основната причина за смъртните случаи,

като е отговорен за около осем от всеки десет починали от свръхдоза. Следват смъртните случаи от метамфетамини, кокаин и опиоиди, отпускани с рецепта.

Съществуват и големи опасения относно нов смъртоносен коктейл от фентанил и животинския транквилизатор – ксилазин – който се появява в доставките на лекарства в САЩ.

Президентът Джо Байдън обяви тази седмица план за намаляване на смъртните случаи от свръхдоза от фентанил и ксилазин, но си постави скромната цел за намаляване с 15 процента до 2025 г.

Кризата със смъртните случаи от свръхдоза в Америка се разраства рязко от 2010 г., когато фентанилът за първи път започна да наводнява доставките на наркотици. Той е до 50 пъти по-мощен от хероина, но също така е токсичен, като само два милиграма могат да убият възрастен. 

Смъртните случаи от свръхдоза нараснаха по време на пандемията от Covid-19 на фона на опасенията за запазване на работните места и нарастващите нива на психични проблеми.

Броят на починалите от наркотична зависимост започна да намалява в началото на 2022 г., което Белият дом обяви като знак, че САЩ „побеждават“ кризата. Но учените в областта на здравеопазването изразиха по-скептична бележка с предупреждение, че това може да е само „колебание“, преди смъртните случаи да се увеличат отново. 

В национален мащаб

Калифорния регистрира най-много смъртни случаи от свръхдози наркотици

през годината до февруари 2023 г. - 11 047. Вторият най-голям брой е регистриран във Флорида (7733), следван от Тексас (5345), Пенсилвания (5209) и Охайо (5140). 

В другия край на скалата е Южна Дакота, където са регистрирани само 87 смъртни случая от свръхдоза през годината до февруари. Уайоминг е вторият най-нисък брой (123), докато Северна Дакота (144) и Монтана (184) също регистрират по-малко от 200 смъртни случая от свръхдоза. 

Като цяло 33 от 50 щата регистрират по-малко смъртни случаи от свръхдоза в сравнение със същия период на миналата година. Вашингтон, Мейн и Невада отбелязаха най-рязкото увеличение на смъртните случаи от свръхдоза с 21, 16 и 10 процента. Въз основа на предварителните данни се очаква смъртните случаи от свръхдоза да намалеят с 0,1% през годината до февруари 2023 г. в сравнение със същото време на миналата година.