Доскоро свързването на различни външни устройства към телефона, таблета и особено към компютъра изискваше най-различни кабели. Погледнете само лаптопа си и ще видите най-различни входове - USB за флашки, принтери и конектори за безжични мишки, HDMI за видеоекран, DVI - отново за видеоизход.

Повечето Android телефони използват Micro USB (Тип В) порт, а съвременното поколение от мобилни устройства на Apple - специален Lightning порт.

Времето на това досадно многообразие, изискващо най-различни типове кабели за отделните устройства, бавно, но безвъзвратно отминава. И особено ако сте се насочили към покупка на нов лаптоп, най-важното обозначение в неговите технически характеристики е USB-C.

Какво е това? Нов индустриален стандарт за конектор, чрез който се свързват различни устройства. Защо е необходимо да се сменя добре познатият ни от флашките USB-A конектор? Защото USB-C осигурява не само по-висока скорост на пренос на данни, но може да пренесе по кабела достатъчно ток, за да заредите дори лаптоп. Размерът на конектора е малък и едно от най-удобните му черти е, че той е с реверсивен куплунг - няма значение как е завъртян накрайникът на кабела, за да влезе в порта. Но разликата с Lightning е, че това е стандарт, който е поддържан от много повече производители, а броят на устройствата непрекъснато се увеличава. През следващите години този стандарт ще се превърне в основен за трансфер на данни и свързване на устройства и ще допринесе за нова вълна от миниатюризация на устройствата. Заради по-малкия му размер ще се „свият" и всички други елементи, които го използват. Например флашките ще станат по-компактни, накрайниците за свързване на кабелите - по-прибрани, лаптопите и таблетите - по-тънки, и т.н.

Не без значение е и екологичният фактор - вместо да се произвеждат множество кабели с различни куплунги, ще се използва един стандарт. Така не след дълго, когато тръгвате на почивка, ще навивате само един кабел за лаптопа, смартфона, фотоапарата, външната батерия и всякаква друга техника, вместо да носите цяла „торба" с кабели.

На практика размерът на новия конектор е малко по-голям от този на Micro-B USB, който в момента е наличен на повечето смартфони и външни батерии, но заради заоблените му краища е по-стабилен и при неволно прегъване ще излезе по-лесно от порта, без да чупи устройството.

Нещо повече, с един и същ кабел ще може да зареждате лаптопа, таблета или смартфона, да свързвате компютъра с харддиска и да зареждате други външни устройства. В момента най-новите преносими компютри на Арр1е МасВоок предлагат само такъв порт, като той се използва и за зареждането им.

Звучи добре, но естествено всичко си има цена. Заради все още началното възприемане на пазара наличието на кабели е по-малко, затова те са по-скъпи. Добрата новина е, че това е отворен стандарт и пазарът ще бъде залят от аксесоари с различна цена и качество. По аналогичен начин, по който днес купувате някаква евтина периферия или дори фенерче и в кутията е сложен стандартен USB кабел, скоро в опаковките ще се слага и USB-C кабел.

При кабелите има един проблем и той е свързан предимно със зареждането. Заради опцията за трансфер на електричество в кабела се вгражда миниатюрен чип, който при най-евтините кабели може да не е с добро качество и характеристики. По този начин свързаните за зареждане устройства могат да получат прекалено силен ток и да развалят батериите си.

Какво ще правите със старите флашки и други аксесоари, които поддържат по-стария стандарт? Няма проблем, новият е взаимно съвместим, но ще трябва да купите преходници. Все пак с течение на времето при рутинното обновяване на периферните устройства постепенно ще се преоборудвате.