Двама от новите министри, които предстои да бъдат одобрени от парламента по-късно в петък, са били членове на служебното правителство на Огнян Герджиков, за което премиерът Бойко Борисов обяви миналата седмица, че е било наредено не от президента Румен Радев, а от бизнесмена и депутат от ДПС Делян Пеевски, когото нарече "Шиши", пише "Дневник". В кабинета, който управлява след оставката на "Борисов" 2, Кирил Ананиев беше финансов министър, а Лъчезар Борисов - икономически зам.-министър.
"Сериозният ремонт" на кабинета, който премиерът Бойко Борисов обеща в отговор на двуседмичните масови протести с искане за оставката му, се сведе до раздяла с "министри на ДПС", вкарване на две нови лица в кабинета, за които няма сигурност дали нямат подобни обвързаности, няколко вътрешни рокади и засега не особено ясни обещания за мерки, които да успокоят бизнеса в условията на икономически трудности заради CОVID-кризата. Борисов няма да подава оставка засега, въпреки твърденията на ГЕРБ, че се обсъжда неговото оттегляне, но направи заявка, че след края на мандата ще си гледа партията и няма да участва в управлението директно, се казва още в коментара на "Дневник".
Неофициалните коментари от представители на управляващата коалиция показват, че стратегията за момента е промените - персонални и законодателни по мерките, да минат максимално бързо през парламента, след което депутатите да излязат във ваканция с готовност да бъдат свикани, ако се наложат по-радикални действия от страна на премиера, но с надеждата през почивния август протестите да се успокоят и оставка на Борисов да бъде отложена. Сходна тактика изглежда, че ще следва и в съдебната власт, след като също в четвъртък Висшият съдебен съвет гласува двумесечна ваканция, така че практически направи почти невъзможна и без това малко вероятната процедура за отстраняване на главния прокурор, което е другото основно искане на протестиращите.
В четвъртък Борисов забрави темата за разграничаване от ДПС и ремонтът на кабинета засега не доказва достатъчно ясно намаляване на влиянието на партията спрямо премиера и вземането на решения.
Въпреки очакванията в управляващата партия рокадите да бъдат обсъждани поне до края на седмицата, след заседанието на лидерите на управляващата коалиция - ГЕРБ и "Обединени патриоти", Бойко Борисов обяви отстраняването на четирима министри - Владислав Горанов (финанси), Емил Караниколов (икономика) и Младен Маринов (вътрешни работи), чиито оставки анонсира преди седмица, а след това сякаш замрази, и Николина Ангелкова (туризъм).
Освобождаването на тримата миналата седмица премиерът обясни с "внушенията, че са в пряка зависимост от ДПС и Делян Пеевски" и в опит да се успокоят протестиращите. Днес обаче Борисов избегна темата за ДПС и изнесе други мотиви и за тримата, макар и без подробности:
Обяснението за Горанов беше липсата на контрол в Комисията по хазарта. Органът "пропуснал" да прибере около 700 млн. лв за пет години от такси за хазартни игри, организирани от фирми с участие на Васил Божков.
За Караниколов премиерът посочи, че започнал да чува "за неща, които се случват във връзка с раздадените бонуси или грантове в министерството на икономиката".
Маринов се оказа жертва на поведението на полицията по време на протестите, след като стана известно за бити протестиращи, и изпращането на полиция в парка Росенец по време на протестното "ходене на плаж" около резиденцията на почетния лидер на ДПС Ахмед Доган.
За Ангелкова, която беше изненада, мотиви не бяха оповестени и се знае единствено, че тя отдавна е "на мушката" на лидера на НФСБ Валери Симеонов. Сега туризмът минава под негово влияние, след като за наследник на Ангелкова беше определена сочената за негова любовница Марияна Николова. Ангелкова беше критикувана и за забавянето и неясните мерки за туризма, блокиран от кризата с коровируса.
Отстраняването на Владислав Горанов, който до последно демонстрираше увереност, че ще остане на поста си, доведе до логична рокада в кабинета - в Министерството на финансите ще се върне дългогодишният зам.-министър Кирил Ананиев, който беше изваден от ведомството по спешност през 2017 г., за да замени първия освободен министър на кабинета "Борисов "3 - Николай Петров. Част от екипа на министерството в няколко правителства и с опит в него от 1980 г., известният като "главен бюджетар на България" ще се върне в свои води. Предстои му доста работа по бюджета за догодина, който трябва да бъде внесен в парламента до края на октомври.
Друго вътрешно разместване ще реши въпросителната в Министерството на икономиката - то ще бъде поето от сегашния ресорен зам.-министър в кабинета Лъчезар Борисов. Той е председател на Надзорния съвет на Българската банка за развитие (ББР), който одобри кредит от 75 мл. лв. на дружество, свързано с колекторската фирма "С. Г. груп" - скандалът, който доведе до уволнението на управителния съвет на банката, начело със Стоян Мавродиев. ББР през последните години финансира и проекти, свързани с депутата от ДПС Делян Пеевски. Затова тази рокада оставя онователни съмнения, че нищо във влиянието на т.нар. неофициален партньор на ГЕРБ в управлението (ДПС) и политиката на министерството няма да се промени.
Близкият до Валери Симеонов вицепремиер Марияна Николова пък ще поеме министерството на туризма. Така след три години на окопна война и остри сблъсъци с Николина Ангелкова, Симеонов на практика овладява ресора, в който имаше поредица от шумни акции заради шума и нарушенията в строителството на заведения.
Здравното министерство ще премине в ръцете на директора на Александровска болница проф. Костадин Ангелов. По информация на "Капитал" той беше един от вариантите за поста още при сформирането на това правителство. Рокадата идва на фона на прогнозите за обостряне на COVID-кризата в края на октомври и началото на ноември, когато освен коронавируса, ще се засилят сезонните вирусни инфекции и се очаква здравната система отново да бъде поставена под натиск. В социалните мрежи веднага бяха припомнени благодарностите на проф. Ангелов за дарителя Пеевски, свързани с коронакризата.
Второто ново лице в управлението е бъдещият вътрешен министър Христо Терзийски, който в момента е директор на "Национална полиция". За него се знае, че е професионалист от кариерата и е израснал в МВР от най-ниското до най-високото ниво. Известно е също, че от 20 г. работи рамо до рамо с досегашния министър Младен Маринов, като по собствените му обяснения са си началници един другиму през известно време.
Ивайло Мирчев от "Да, България" реагира на новото назначение с припомняне, че Терзийски по думите на Маринов е бил на място в парк "Росенец", когато полицията не допускаше протестиращите на "Демократична България" към лятната резиденция на Ахмед Доган. Тогава Борисов поиска оставката на шефа на МВР в Бургас, той я подаде, но вътрешният министър не я прие. "Борисов сменя човека на Пеевски в МВР с човек на Пеевски: Посоченият за министър Терзийски лично потвърждава, че е ръководил операция "Росенец" на място. Цяла България видя, че тази операция бе целенасочена провокация от страна на Пеевски и ДПС срещу законен протест на хора, които искат достъп до плажа на Росенец. Когато накрая принудихме жандармерията да ни пуснат да минем, се видя, че е имало начин ние да стигнем до брега безконфликтно. Но полицията часове наред държа всички в изкуствено създадена ситуация на противопоставяне", пише Мирчев във "Фейсбук" и публикува неизлъчвани кадри от опита за спиране на Христо Иванов.
Други промени в кабинета не са невъзможни, но към момента не изглеждат планирани макар - според източници от ГЕРБ, да е имало очаквания за оставките на Данаил Кирилов (правосъдие) и Боил Банов (култура). Преди ден в управляващите партии имаше мнения, че ще се следят протестите и ще се вземе решение колко да е голям ремонтът на правителството.
От ДПС от миналата седмица досега отказват да коментират рокадите, като само нарекоха "небивалици" твърденията, че Горанов, Младенов и Караниколов са техни министри. Партията засега запазва пълно мълчание и за политическата криза и действията на Борисов.
Промените в кабинета ще бъдат обсъдени от парламента в петък и се очаква да минат без проблем при комфортното мнозинство на ГЕРБ и "Обединените патриоти".
Според представители на ГЕРБ Николина Ангелкова ще се върне като народен представител от партията на Борисов в парламента, измествайки неизвестния си колега Валентин Милушев.
Владислав Горанов още обмислял решението си, казаха източници от мнозинството. През 2014 г - докато ГЕРБ беше в опозиция на кабинета "Орешарски", той напусна депутаската банка и обяви, че ще се занимава с частни проекти, като намекна, че те отговарят по-добре на очакванията му за заплата. Ако все пак реши да се върне, той ще измести музиканта Калин Вельов, който стана депутат едва преди седмица след напускането на Джема Грозданова.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.