В днешно време пилингът (козметичната процедура за почистване на кожата на лицето) се ползва с все по-голяма популярност. При дълбокия пилинг несъмнено се постига видимо подобряване на състоянието на кожата - тя става по-светла и по-чиста, а освен това изчезва и нежеланата пигментация. Но освен положителните ефекти тази процедура може да доведе и до доста неприятни последствия. Отчасти това обяснява и намаляване броя на салоните за красота, предлагащи този вид пилинг. За безопасен може да се смята само повърхностният пилинг, при който кожата не се травмира, но и ефектът на нейното изсветляване е минимален.

Пилингът със средна дълбочина засяга по-дълбоките слоеве от епидермиса, има по-силно изразено изсветляващо и почистващо действие, но той може да провокира засилване на пигментацията в бъдеще, т.е. след известно време проблемите с кожата могат да се задълбочат.

Дълбокият пилинг логично оказва най-агресивно въздействие върху кожата, но пък той способства за частичното разрушаване на меланоцитите, което води до появата на устойчива пигментация и след време до редица евентуални усложнения.

Дерматолозите препоръчват да се ограничаваме само с процедурата на повърхностния и в редки случаи на средния пилинг, като задължително използваме избелващ крем. По време и веднага след процедурите трябва да избягва излагането на слънце, като задължително се използват слънцезащитни средства.

При спазването на тези условия пилингът ще доведе до положителни резултати без неприятни последствия.