В ново проучване се изказва предположението, че калдерата Макдермит, която се намира на границата между Невада и Орегон, съдържа повече от два пъти по-висока концентрация на литий от тази, която се наблюдава във всеки друг глинест пласт по света - общо около 20 до 40 милиона метрични тона, съобщи „Sience alert”. Струва си да се отбележи, че проучването е финансирано от миннодобивна компания, а настоящите планове за добив на мекия, сребрист метал са изпълнени с противоречия.
Много учени, природозащитници, животновъди и представители на водещите държави са обезпокоени от неотдавнашното решение на правителството на САЩ да одобри литиевата мина Thacker Pass в калдерата Макдермит, която се намира на земя, свещена за няколко местни племена и съдържаща ценни местообитания на дивата природа.
Днес литият е като течно злато за производителите на автомобили. Той се използва за изграждане на батериите в електрическите превозни средства, а за да се отговори на бързо нарастващото търсене, до 2040 г. ще са необходими около милион метрични тона от него. Преходът от изкопаеми горива е крайно необходим, но това конкретно решение за климата едва ли е съвършено.
Всъщност глобалната бързина за откриване на повече литий може да има някои сериозни неблагоприятни последици за природата и хората. Операциите с метала могат да унищожат екосистемите, да изтощят подпочвените води и да доведат до образуването на огромни количества отпадъци. При производството на батерии се изгарят и изкопаеми горива.
Понастоящем САЩ до голяма степен зависят от Китай за доставките на суровината, така че напоследък се наблюдава стремеж за добив на повече литий във федералните земи. Ако всичко върви напред, литиевата мина Thacker Pass ще бъде второто мащабно находище от този вид в страната.
Проектът е собственост на Lithium Nevada, LLC, дъщерно дружество на Lithium Americas Corporation (LAC), която финансира последните изследвания.
Според последния преглед на компанията най-южният край на калдерата, включително Thacker Pass, съдържа най-високите концентрации на литий в региона.
Когато древният супервулкан е изригнал преди около 16 млн. години, горещата течна магма е изригнала през пукнатините и разломите на земята и е обогатила глинестата почва с ценния метал, според експертите от Литий Невада, Университета на Орегон и новозеландския изследователски институт GNS Science.
По-голямата част от глината в калдерата се нарича магнезиев смектит, който е известен източник на литий на други места по света.
Но към най-южния ръб на калдерата изследователите са открили необичаен вид глина, наречена илит, която е особено концентрирана с литий.
Екипът твърди, че тази гореща точка за добив вероятно е резултат от друго възобновяване на магмата след пресъхването на древното езеро на калдерата.
"Ако се вярва на техните оценки, това е много, много значително находище на литий", казва Анук Борст, геолог, който не е участвал в изследването.
"Това може да промени динамиката на лития в световен мащаб по отношение на цената, сигурността на доставките и геополитиката“, добавя той.
Но това е свързано и със значителна цена.
Фермерите се опасяват, че литиевият проект ще доведе до рязко спадане на нивата на подпочвените води, а прегледът на околната среда, извършен от Министерството на вътрешните работи на САЩ, подчертава възможните опасности за местните антилопи рогач, глухари и скални орли, които са свещени птици за местните хора от Първите нации.
Проходът Thacker Passе традиционна родина на няколко коренни племена, които ловуват тук на елени, грижат се за местни черешови градини и се хранят с традиционни лекарства.
Това е и мястото на кърваво клане, при което през 1865 г. американски войници убиват 31 членове на племето пают. Смята се, че многото пещери в прохода Текер са спасили племето от Форт Макдермит от това да бъде събрано от войници и изпратено в далечни резервати преди повече от век.
Според някои членове на племето изграждането на мина по тези земи е равносилно на оскверняване на Пърл Харбър или Националното гробище Арлингтън.