Президентът е убит, а секунди по-късно съпругата му Жаклин Кенеди се опитва да изпълзи от колата, която все още не е спряла

И до днес той е сочен за убиеца на Джон Ф. Кенеди - Лий Харви Осуалд, бивш военен, служил няколко години във военноморските сили на САЩ. По време на покушението той е бил на 24 години. Осуалд се интересувал от идеите на марксизма и дори е живял няколко години в Съветския съюз, по-точно в Минск, столица на тогавашната Белоруска съветска социалистическа република.

И все пак: възможно ли е един-единствен човек да планира и извърши убийството на президента на САЩ?

Седмица след атентата президентът Линдън Джонсън възлага на специална комисия под ръководството на върховния съдия Ърл Уорън да разследва случая. През 1964 г. комисията излиза със заключението, че покушението е дело на един извършител - Лий Харви Осуалд, който няколко седмици преди фаталния 22 ноември 1963 г. започнал работа в склад за учебници в Далас. Именно оттам били произведени изстрелите срещу президента Кенеди, а в помещението следователите открили три празни гилзи и оръжието на престъплението с пръстовите отпечатъци на Осуалд върху него. Освен това той отговарял на описанието на очевидци, които го забелязали на един от прозорците на сградата.

Но има и редица аргументи срещу версията, че Осуалд е действал сам. Така например той не само не е признал престъплението, но дори и е отричал да го е извършил. Следователите обаче така и не успели да го разпитат подробно, защото при прехвърлянето му в затвора е застрелян от мъж на име Джак Руби - на публично място и пред камерите на редица телевизии. Малко след това Осуалд умира в болницата от раните си. Самият Руби също умира от скоротечен рак бързо подир случката.

Само минута и половина след като проехтяват изстрелите, полицай вече е в склада за учебници. Но той нито е превъзбуден, нито е запъхтян. Няколко свидетели на атентата твърдят, че са чули изстрели от противоположната страна - от малко затревено възвишение. Имало ли е зад него втори стрелец? Освен това вторият изстрел на Осуалд не само е засегнал гърлото на президента Кенеди, но е нанесъл и няколко рани на губернатора на Тексас Джон Конъли, който е седял на предната седалка - пред Джон Кенеди. Критиците не вярват в съществуването на някакъв „магически куршум", който на няколко пъти е променил траекторията си. Именно въпросите без отговор и съществуващите противоречия, които остават необяснени, пораждат съмнения в официалната версия за покушението. Същото важи и за ликвидирането на предполагаемия извършител на атентата, застрелян пред много хора. Неизяснен в достатъчна степен е също мотивът на Осуалд. А според изследване, проведено през 2013 година, повече от половината анкетирани американски граждани са изразили съмнение в достоверността на теорията за единичния извършител на покушението срещу Кенеди.

Дали убийството на 35-ия президент на САЩ е дело на американската мафия? А може би поръчителите трябва да се търсят в редиците на ЦРУ? Има дори хора, които са убедени, че извънземни са убили Кенеди. Версии колкото щете. Но нито една дотук не е била доказана. Междувременно нови детайли могат да обяснят някои от загадките, например около споменатия вече „магически куршум": преди се приемаше, че президентът Кенеди и губернаторът Конъли са седели на еднаква височина в колата. По-новите данни обаче говорят за това, че Конъли е седял на допълнителна седалка, която е била на 5 сантиметра по-ниско от седалката на Кенеди. Освен това той се бил обърнал точно в момента на изстрела. Ако вземем всичко това предвид, то вторият изстрел на Осуалд наистина би могъл да нанесе въпросните поражения на губернатора на Тексас. След публикуването на доклада „Уорън" през 1964 година са правени и други разследвания. Но историците продължават да вярват в теорията, че Осуалд е действал сам. И не защото е напълно доказано, а понеже алтернативните теории са „още по-неубедителни".

Мнозина очакват, че разсекретяването на архивите сега ще отговори на редица въпроси. Например: защо ЦРУ е следяло Осуалд непосредствено преди извършването на покушението; дали са били допуснати грешки, които след това е трябвало да бъдат прикрити; какво е правил Лий Харви Осуалд в Мексико седем седмици преди атентата?

А може би разсекретяването ще отговори и на въпроса, който президентът Доналд Тръмп загатна още в предизборната си кампания през 2016 година, а именно, че бащата на вътрешнопартийния му конкурент Тед Круз е бил свързан с Осуалд.

Без значение какво точно ще прочетем в тези архиви, едно е сигурно: че всяка една от страните по случая с убийството на Джон Ф. Кенеди ще намери аргументи в своя полза.

Но докато историците тепърва ще четат задълбочено хилядите документи и ще вадят информация, оттам вече изтече новина, свързана само задочно с Кенеди.

През 60-те години източници от американското разузнаване са имали контакти с кубински дисиденти. Предлагани са им солидни за времето възнаграждения, за да ликвидират врага на Вашингтон - Фидел Кастро. Сред обсъжданите начини за убийството му е отравяне, заразяване с болести и други. Контактите се прекратяват през 1964 г., като въпросните кубинци накрая се отказват от риска да се приближат толкова бързо до лидера. Една от версиите за опитите на разузнаването да го убие са предположенията, че той е замесен в убийството на Кенеди. Но комисия към ЦРУ заключава, че е малко вероятно Кастро да има вина, тъй като не е било в негов интерес.

От разсекретените документи обаче се разбира, че в началото на 60-те е предлагана награда от 150,000 долара за „главите" на Фидел, брат му Раул и Ернесто Че Гевара.

Това е само един от стотиците скандални случаи, за които се спекулира от десетилетия, но сега намират потвърждение във файловете.  Бил ли е президентът Линдън Джонсън член на „Ку клукс клан"? Според доклад на ФБР от 1964 година, също разсекретен с досиетата „Кенеди", „има доказателства" за това. Джонсън, се твърди в документа, е членувал в началото на политическата си кариера. Подробности обаче не са дадени. Вицепрезидент по време на управлението на Кенеди, той го наследява на поста веднага след покушението срещу него.

Други документи разкриват скандални моменти от личния живот на братята Кенеди и техни приближени, за които се счита, че директорът на ФБР Джей Едгар Хувър е държал като компромати. Става въпрос за секс партита, стриптийзьорки, като някои от присъствалите момичета след това мистериозно умират. Официално оповестената причина е самоубийство.

Общо 2,891 документа бяха публикувани от администрацията на президента Тръмп. Но още няколко бяха оставени засекретени. Г-н Тръмп отбеляза, че те няма да бъдат разкрити, тъй като е във вреда на националната сигурност. На сайта на Националния архив е отбелязано колко точно от документите от досието „Кенеди" са разсекретени - 88%.