Докато Израел се подготвя да започне мащабно сухопътно нашествие в ивицата Газа след седмици на безмилостни бомбардировки, жители на палестинския анклав заявяват, че са готови да се бият с голи ръце срещу най-мощната армия в Близкия изток.
"Дори и всички наши мъже да загинат, ние ще се бием", казва Ум Моатазем ал Алами. Нейната къща е била поразена от израелски въздушен удар. "Макар и да сме наранени, ние не сме обезоръжени от всичко, което правят те", заявява тя, цитирана от БТА.
Израел беше призован от САЩ и арабски страни да забави наземната си операция, която би умножила броя на жертвите сред цивилните в гъстонаселената крайбрежна ивица и може да разпали по-мащабен конфликт. Съществуват опасения и за това какво би означавала една сухопътна инвазия за онези над двеста заложници, за които се предполага, че са държани там от контролиращото Газа ислямистко движение "Хамас" и други военизирани групировки.
Мохамад Абу Дака и неговото семейство не поемат рискове, още повече откакто Израел започна да осъществява епизодични нахлувания. Абу Дака напусна дома си в град Абасан ал Кабира, източно от Хан Юнис в южната част на ивицата Газа, поради честите израелски бомбардировки. Семейството живее в палатков лагер на ООН. Също като други палестинци Мохамад не иска да се повтаря Накба - арабската дума за "катастрофа", под която се има предвид войната през 1948 г., свързана със създаването на Държавата Израел и довела до масовото изселване на палестинци.
Във войната покрай създаването на Израел около 700 000 палестинци, половината от арабското население от някогашната контролирана от Великобритания Палестина, са избягали ли са били принудително изселени от домовете си, като им е било забранено да се връщат. Мнозина са се установили в Йордания, Ливан и Сирия, както и в ивицата Газа, на Западния бряг и в Източен Йерусалим. "Това е нашата земя и те ни удрят на нея, колко още ще живеем в тази кръв и в тази тегоба", пита Абу Дака. "Който и да дойде тук, ще го убием. Който и да дойде".
Здравното министерство на контролираната от "Хамас" ивица Газа обяви миналия четвъртък, че 7326 палестинци са убити от отмъстителните въздушни удари на Израел, в това число 3038 деца. Израел и САЩ изразиха съмнение в числата, изнесени от министерството, но не представиха свои собствени данни. Израел казва, че "Хамас" е причинил смъртта на около 1400 души, включително и деца, при нападението си на 7 октомври.
Палестински бойци влязоха в бой с израелски военни части най-малко на две места на територията на ивицата Газа в рамките на поредицата от кратки нахлувания на Израел, информират медии, близки до "Хамас". Израелската армия не потвърди тези информации. Жители на централната част на анклава казват, че са чули нещо като размяна на огън, както и силен обстрел и въздушни удари през границата, като израелски самолети са пускали ракети и бомби.
Настрана от страха, че ще изгуби земята си, населението в Газа е изправено пред застрашителна хуманитарна криза с недостиг на храна, вода и лекарства. През границата с Египет е допускана някаква помощ, но палестинците и хуманитарните агенции са на мнение, че това не е достатъчно. Израел вече затегна блокадата на Газа, като изцяло забрани внасянето там на храна и гориво и прекъсна електрозахранването. Израелският министър на отбраната Йоав Галант предупреди, че цената, която ще плати Газа, "ще промени действителността за поколения напред".
Лекари в едно от интензивните отделения на болница "Насер" в град Газа не смогват да се погрижат за пострадалите. "Трябваше да отворим още едно, но в тези интензивни отделения нямат пълно оборудване, липсват системи за командно дишане и монитори за наблюдение на жизнените функции", казва доктор Шамуда Хаат. "Заради войната и настоящите условия не можем да поемем пациенти с коремни и сърдечни проблеми. Не се знае какво ще се случи с тези хора и с пациентите, които страдат от хронични или други болести", добавя той.
От Програмата по прехраната към ООН заявиха в петък, че сериозният недостиг на гориво може да ги принуди да преустаняват спешната доставка на храна за хиляди разселени семейства в ивицата Газа. "Само две от пекарните, с които имаме договор, разполагат с гориво, за да правят хляб. Утре може да не остане нито една", казва представителят на агенцията Самер Абделджабер. "Това ще е жесток удар по хиляди семейства, които живеят във временни убежища и разчитат на всекидневните доставки на хляб", заявява то