Ако си мислите, че големите писатели не забелязват околния свят и са се посветили на духовното, загърбвайки материалното, този текст ще ви опровергае. Той ще ви открехне вратата на приказни имения, в които едни най-големите имена на литературата са творили и са създавали шедьоврите на света. В лукс и уют! Повечето от тях днес са музеи, които събират туристи от цялата планета. Други се намират на изолирани места, където трябва специална подготовка, за да бъдат посетени. Ако тези пътувания не влизат в плановете ви сега, ето една бърза разходка из именията на писателите.

 Двете къщи на Гьоте в Германия

Името на Йохан Волфганг фон Гьоте се е превърнало в нарицателно за всичко, свързано с немския език. На 28 август тази година се навършиха 270 години от рождението на писателя. Неговият роден дом се намира във Франкфурт на Майн. Къщата, която повече прилича на фамилна резиденция, днес е музей. Гьоте живее тук до 16-годишна възраст, а по-късно описва родния си дом в своята автобиография. Другата основна къща, в която живее Гьоте през по-голямата част от живота си, се намира във Ваймар. Разбира се, и тази къща днес е музей. Както се вижда, известният писател съвсем не е бил беден, тъй като през живота си е заемал не един или два важни държавни поста.

 Къщата на Агата Кристи в Англия

Първата лейди на английската криминална литература успява да си осигури голям доход и световно признание още приживе. Имението „Грийнуей” в графство Девън, Англия, в което тя и нейният съпруг - археологът Макс Малоун, живеят от 1938 г. до смъртта си, днес е обявено за световно място на културното наследство. Къщата е строена през 1780 г. и самата Кристи я описва като "идеалната къща мечта". Околностите на имението са описани в множество нейни романи. Днес домът също е музей.

 Фермата на Джордж Оруел в Шотландия

През май 1946-а, след неочакваната смърт на съпругата си, Джордж Оруел и неговият осиновен син Ричард пристигат в Шотландия. Тук двамата наемат голяма фермерска къща в отдалечения шотландски остров Юра. На това самотно място писателят успява да завърши своята най-успешна книга "1984". И днес мястото е изолирано, а къщата е практически непроменена. Тя все още е собственост на семейство Флетчър, които някога са я дали под наем на писателя, а за да стигнете до нея, трябва да наемете лодка. Електричеството е на генератор. Ако желаете да изпитате тръпката на изолацията, можете да наемете имението за 1000 паунда на седмица. Това не е толкова много, ако сте компания от 8 души - колкото са леглата във фермата.

 Резиденцията, в която е роден Владимир Набоков

Роден във видно аристократично семейство преди Октомврийската революция, руско-американският писател Владимир Набоков прекарва своето детство в „Рождествено”, в огромна резиденция край Санкт Петербург. През 1916 г. той наследява разкошното имение от 18 век, но настъпилата революция го принуждава да избяга от Русия след по-малко от година. Писателят никога не се завръща в своя роден дом. Днес знаменитата къща е голям музей, в който се организират изложби и четения.

 Легендарното имение на лорд Байрон

 

Нюстедското абатство в Нотингамшир, Средна Англия, е родовото имение на романтичния поет Джордж Байрон, наследник на лордска титла. В миналото на мястото е имало манастир, основан от крал Хенри II (1170). По времето на Хенри VIII манастирът е затворен и през 1540 г. става владение на благородника Джон Байрон, прародител на поета. 10-годишен, Байрон наследява имота и прекарва голяма част от живота си в него. За съжаление наследената къща е в абсолютен разпад и през 1818 г. е обявена за продан заради невъзможността да бъде поддържана.

 Родната къща на поетесата Емили Дикинсън

 

Емили Дикинсън прекарва почти целия си живот в голямата родова къща в Амхърст, Масачузетс. Ексцентрична и затворена, след 30-тата си годишнина Емили почти не излиза от вкъщи и повечето от посетителите си приема при затворени врати. Къщата е строена през 30-те години на 19 век. Днес онези, които желаят да усетят какво е да твориш на оригиналното бюро на Дикинсън, имат възможност да наемат нейната стая.

Красивата къща на Томас Харди

 

Въпреки че става световноизвестен като поет и писател, Томас Харди всъщност е дипломиран архитект. Дизайнът на дома Макс Гейт в Дорчестър, Англия, е негов. Тук Харди живее от 1885 до 1928 г. и създава няколко от най-успешните си новели, включително "Тес от рода Д'ърбървил". Имението представлява голяма къща, изградена от червени тухли, а градината и пасторалните гледки наоколо често вдъхновяват въображението му.