Долината на смъртта в Калифорния скоро може да счупи собствения си рекорд от 1913 г. за най-горещата температура на въздуха, отчитана някога на Земята, докато неумолимата гореща вълна обхваща Югозапада.
От сряда до събота температурите в Долината на смъртта могат да се покачат близо до стойностите от 57 градуса по Целзий, които са достигнати по време на петдневна гореща вълна през юли 1913 г., според AccuWeather.
Прогнозата сочи, че температурите ще достигат в следващите дни максимуми около 50 градуса в Долината на смъртта, която е дълъг, тесен басейн, на около 90 метрапод морското равнище.
За сравнение средният максимум за средата на юни е 43 градуса.
Мястото е гореща зона, тъй като повърхността му е гола почва и скала, която излъчва топлина обратно.
Горещият въздух се задържа от стръмни планински вериги, които улавят топлината в дълбините на долината.
Целият Югозападен регион ще трябва да се справя с топлина над 37 градуса в продължение на повече от седмица и се очаква тези температури да продължат - и дори да се повишат в някои райони - този уикенд.
Сн.: Acciweather
Синоптиците казват, че настоящата гореща вълна няма да се запомни само с интензивността си, но и с продължителността си.
Това напряга електрическите мрежи и изсушава водоемите и растителността, което създава горима смес за диви пожари и засяга 40 до 50 милиона души в региона.
Температурите вече разбиха десетки рекордно високи показатели в целия регион, включително Калифорния, Аризона, Монтана и Айдахо, съобщи AccuWeather.
Националната метеорологична служба издаде предупреждение за прекомерна горещина, което ще бъде в сила до сряда вечерта по крайбрежието на окръг Лос Анджелис.
Калифорнийският електропреносен оператор издаде предупреждения и насърчи жителите да пестят ток, когато е възможно.
„В момента не се очакват прекъсвания на електрозахранването“, се казва в изявление на Калифорнийския независим системен оператор (ISO). „Въпреки това ISO може да предприеме редица действия за намаляване на търсенето и достъпа до допълнителна енергия.“
Сн.: АП/БТА
Операторът на електроенергийната мрежа в Тексас вече призова жителите в изявление от понеделник да намалят максимално използването на електричество до петък, тъй като има значителен брой електроцентрали, които не работят.
Докато щатите се опитват да спестят потреблението на енергия, длъжностните лица и лицата, отговорни за първа помощ, се притесняват за сушата и горските пожари.
Повече от 20 големи горски пожара вече горят в Аризона, Калифорния и други части на Запада, съобщи Axios. Приблизително 89 процента от западната част на САЩ изпитват условия на суша, като повече от половината се съобщава, че са в „екстремна“ и „изключителна“ суша, съобщи The Weather Channel.
Лас Вегас очаква да счупи собствения си температурен рекорд от 47 ° С, което накара Националната служба за прогнозиране на времето да издаде предупреждение за значителни заплахи за живота и инфраструктурата от понеделник до събота.
Езерото Мийд, резервоарът, образуван от язовир Хувър на река Колорадо в южната част на Невада, е на историческото най-ниско ниво от само 34,7 процента. А езерото Пауъл, по протежение на река Колорадо и в части от Юта и Аризона, пресъхна до голяма степен, така че речното му корито може да се види от космоса, като от началото на годината е получило само 39,4% от средния си приток на вода.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.