С постовете си в туитър Доналд Тръмп не спира да поставя под съмнение годността си да бъде президент, както и психическото си здраве. През миналата седмица той нападна водещите от MSNBC Мика Бжезински и Джо Скарборо и излъга, че тя се е появила в имението му Мар-а-лаго с кървящо от фейслифт процедура лице (снимките от посещението показват друго). Нарече я "луда", "с ниско I.Q.", "тъпа като камък", а колегата й Джо Тръмп определи като "психо". След това пусна гиф, в който поваля и налага CNN - използвайки сцена с негово участие от "Кечмания" - мач, който е фалшив като всички в мъжкия кеч сериал. И докато всички от ляво и дясно се възмущават и осъждат действията и думите на президента, неговата администрация и партия прокараха редица решения и законопроекти, които са насочени срещу имигрантите в САЩ.
Първо Белият дом отказа да защитава в съда имиграционните укази на Барак Обама, които спасяваха от депортация около 4 милиона души - предимно родители на деца - американски граждани, сред тях десетки хиляди българи.
После републиканците в Камарата на представителите приеха два законопроекта - единият увеличава наказанията за тези, които многократно влизат нелегално в САЩ, а другият ограничава финансирането за т.нар. градове убежища.
Администрацията на Тръмп спря подкрепата в съда на т.нар. програма DAPA, на която се надяваха десетки хиляди българи без легален статут в САЩ, които имат деца, родени тук. Указът на Обама никога не влезе в сила, защото беше блокиран от съда след дело.
През ноември 2014 г. в обръщение към нацията Обама обяви, че ще действа самостоятелно по имиграционния проблем, след като Конгресът не успя да приеме цялостна реформа. Той издаде укази, с които стопира депортациите на имигранти без статут, които имат деца със зелени карти или са американски граждани. Те трябваше да получат шофьорски книжки и дори разрешително за работа. Президентът разшири и действието на съществуващите вече програми за DACA и DAPA.
Но губернаторите на 26 щата, всички републиканци, заведоха дело срещу действията на президента, което стигна до Върховния съд. Преди това федерален съд спря действието на програмите и точно това решение остава в сила, след като Върховният съд не взе решение.
„Решението означава, че в действие остава само старата програма DACA за децата, които са доведени без тяхно съгласие, преди да навършат 16 години. Те получаваха разрешение за работа и отложена депортация за две години, но това подлежи на премахване от следващия президент", коментира тогава за BG VOICE адвокат София Знаймер.
Бъдещeто на програмата за децата, доведени в САЩ като малки и без тяхно съгласие, също остава под въпрос. Засега администрацията не я спира, но говорител на Белия дом уточни, че екипът на Тръмп продължава да „изучава" нейното действие и ефекти.
Повече от 750,000 души имат правото да се възползват от тази програма. „На тези хора абсолютно казвам да не пътуват в чужбина, защото има слухове, че Тръмп може да промени и тази програма без предупреждение и да не могат да се върнат тук", коментира пък имиграционният адвокат Кристина Крилчев.
От Министерството на националната сигурност (DHS) обявиха, че „бъдещето на програмата DACA продължава да се разглежда от администрацията. Президентът вече коментира, че този проблем трябва да се разглежда със съчувствие и сърце", пише в съобщение от министерството. То беше издадено, след като много медии съобщиха, че бъдещето на DACA е сигурно, след като администрацията обяви, че прекратява програмата за родители DAPA.
На уебстайта си DHS написа, че разрешителните за работа няма да бъдат терминирани, преди срокът им на изтичане. Но в съобщение до медиите ден по-късно уточни, че това означава само, че DACA няма да бъде отменена незабавно. Това „не бива да се тълкува като знак за дългосрочното бъдеще за тази програма", написаха още от министерството.
Междувременно в Конгреса напредва пакет антиимиграционни законопроекти, които мнозина казват, че ще доведат до масови депортации.
Първите два нормативни акта от този пакет бяха одобрени в Камарата на представителите. Единият се казва "Без убежище за престъпници", а другият "Законът на Кейти". Първият задължава местните и щатските власти да сътрудничат с федералните имиграционни власти, ако искат да имат право да получават грантове от министерствата на правосъдието и националната сигурност.
Тръмп вече опита да направи това чрез указ, но федерален съдия от Сан Франциско го блокира. През април съдия Уилям Орик заяви, че с подобна заповед администрацията на Тръмп превишава правомощията си, защото само Конгресът може да налага подобни ограничения на финансиране от федералния бюджет. Сан Франциско заедно с Чикаго, Бостън, Лос Анджелис, Денвър, Ню Орлиънс, Ню Йорк, Синсинати, Сиатъл и други са градове убежища. Местните власти там не сътрудничат с имиграционните основно когато те искат допълнителното задържане на някой, който иначе би бил пуснат под гаранция, докато имиграционните дойдат да го приберат. Местните власти казват, че това ги затруднява финансово и е федерално задължение, за което не получават финансиране.
Срещу указа и законопроекта се изправиха освен имиграционни адвокатски организации, така и съсловни организации на полицаите, както и много шефове на полицията и шерифи. Според тях този законопроект ще навреди на обществената сигурност, вместо да й помогне.
"Законът на Кейти" увеличава наказанията за тези, които са осъдени, че са влезли в САЩ незаконно, което представлява повече от една четвърт от всички федерални криминални присъди в страната.
Тръмп призова двата законопроекта да бъдат гласувани и в Сената, за да му бъдат изпратени за подпис. Има вероятност версия на "Законът на Кейти" да мине и там, тъй като демократите не са обединени в опозицията си, въпреки че подобни законопроекти са били отхвърляни преди там.
Пакетът антиимиграционни законопроекти, които си проправят път през Конгреса, включва текстове, които ще дадат повече възможности на местните щатски и градски власти да въвеждат свои имиграционни правила и наказания, ще увеличат възможностите на федералните служби да отнемат визи, да арестуват и депортират повече имигранти без статут. Засега изглежда по-скоро невъзможно тези драконови мерки да се превърнат в закони, но ясно показват желанията и целите на републиканците и на Доналд Тръмп в областта на имиграционната политика.