Добри Карабонев казва, че отец Димитър е слаб свещеник
Размяната на остри реплики в храма „Св. Иван Рилски" продължава, където два лагера спорят за това как трябва да се управлява църквата, която от години тъне в дългове. Основен проблем остава поведението на отец Димитър, който въпреки многобройните заръки на епископ Александър не спира да превишава правомощията си, разказват свидетели. Според групата около Боян Петров и миряните, които се бореха дълго време да бъдат в църковното настоятелство, свещеникът сам води счетоводство, продължава да подписва чекове, включително и за себе си, и се разпорежда за всичко на територията на храма. По думите на Добри Карабонев, който от години е в течение на делата в църквата, в момента двама души вземат решенията там, без да се съветват с никой друг - отец Димитър и президентът на борда Георги Флеминг. Пререканията с тях често прерастват в закани, викане на полиция и дори повлияват на службите на свещеника. Напрежението нарасна през последните няколко месеца, след като отец Димитър изпрати писма до Боян Петров и касиера на църквата Красимир Дечев, с които ги заплаши да не стъпват в храма. Както BG VOICE съобщи в предния си брой, отец Димитър получи последното предупреждение за изгонване от владиката Александър. Дни по-късно обаче самият Александър изпрати друго писмо, с което награждава Димитър за добрата му служба. Това продължава да обърква миряните, които искат да знаят какво точно се случва зад затворените врати на църковния храм.
Отец Димитър Димитров започна службата си в Чикаго преди 2 години, когато за дълго в българския храм служеха чужди попове. "Аз лично вкарах това недоразумение в църквата, надявайки се, че ще намерим спасение у българския свещеник, който така липсваше в продължение на близо девет месеца", казва Добри Карабонев, който лично е докарал отец Димитър от Пенсилвания. „За известно време имаше мир, хората се успокоиха, зарадваха се, дойдоха да го видят", спомня си Карабонев. Но според него не след дълго свещеникът е започнал да изменя доста службите си, а с това и поведението си. Първоначално Димитър се учел от разпопения Валентин Ноцков, който за известно време беше певец в храма. Това обаче според Добри Карабонев изкарало наяве друго: „Той е изключително слаб свещеник. Не може да прави венчавка. Съкращава от литургиите. Не може да направи дори един помен", твърди Карабонев.
Според него отец Димитър е разединил миряните още повече отпреди. Според източници на BG VOICE някои от хората се притесняват за легалния си статус и затова не смеят да се върнат в църквата. „Той непрекъснато върви с телефона и щом му се опълчи някой, вика полиция, казва Карабонев. - Твърди, че в този храм той е владиката и се разпорежда с всичко." Това е в разрив със съветите на епископ Александър от ОCA, който изрично е забранил на попа да има контакт със сметки и пари, да пописва чекове и да взема решения за ремонти и друга собственост в храма. Това е и основната причина попът да има разногласия с църковния борд, който скоро не се е събирал от страх, че в храма ще дойде полиция. По последна информация в църквата имало нов борд. Кой е член в него обаче не е ясно, както не е ясно как и кога е избран той. Кой е новият касиер, какъвто трябва да има по канон - също остава загадка. А ипотеката на храма не е плащана от няколко месеца и е много възможно скоро банката да вземе сградата заради неплатените дългове. „Автомобила на църквата го няма отдавна, откакто последно попът катастрофира с него", твърди Карабонев. Освен че никой не е виждал колата, чиито ключове последно са били у отец Димитър, от храма липсват и артистични костюми и прожектори, реквизит, закупен от театър в България, който лично Карабонев е донесъл от Родината. „Това са турски костюми за театъра, добавя Добри Карабонев. - Питах го къде са, казва, че не знае."
Това, което искат доскорошните членове на борда и миряните, които посещават храма, е владиката да насрочи легитимно годишно отчетно събрание. Такова трябваше да има през тази година, но така и не се състоя заради събитията около Великден и писмата, изпратени от отец Димитър.