Резервоарите за природен газ в ЕС са запълнени до 90% от капацитета доста преди целевата дата 1 ноември, което прави блока "добре подготвен за зимата", каза комисарят по енергетиката, цитиран от АФП. Бързото запълване на съоръженията за съхранение означава, че блокът е "в много по-стабилна позиция, отколкото беше по това време миналата година", каза Кадри Симсон.

По-рано изпълнителният директор на “Булгартрансгаз“ ЕАД Владимир Малинов заяви, че подземното газово хранилище “Чирен” вече е запълнено на над 90% от техническия капацитет за съхранение. Той коментира, че за първи път в историята на експлоатацията на хранилището е постигнато такова равнище на запълване на такъв ранен етап. Нагнетените количества природен газ ще допринесат в значителна степен за гарантиране сигурността на доставките през предстоящия есенно-зимен сезон, както и ще имат стратегическо значение за развитието на пазара на природен газ в региона.

Руската инвазия в Украйна миналия февруари доведе до скок на цените на енергията. Тази криза, предизвикана от войната на Москва, накара Европейския съюз да приеме закон, изискващ 90-процентово съхранение на газ до 1 ноември всяка година. Преди Москва да започне инвазията си през февруари 2022 г., Русия представляваше почти половината от вноса на природен газ в ЕС.

Доставките на руски газ за ЕС намаляха до под 10%, след като Москва затвори крановете на тръбопроводите. Цените на енергията, свързани с газа, се повишиха рязко в средата на 2022 г. след това решение, но паднаха рязко към края на годината, тъй като Европа се възползва от меката зима и повече газ беше доставен от Съединените щати и Близкия изток.

Европейската комисия съобщи, че съюзът е запълнил 90,12% от капацитета за съхранение, което се равнява на 93 милиарда кубически метра природен газ. В ЕС в момента най-пълноценно е съхранението в Испания, Швеция и Хърватия - съответно 99,98%, 95,29% и 96,88%. Франция разполага 83%, а Латвия - 77%. Със запълнените на 90% хранилища ЕС има достатъчно газ, за да покрие една трета от нуждите си през зимата според изчисленията на ЕК.

Симсон предупреди, че цените на газа остават "чувствителни".

"Комисията ще продължи да следи ситуацията", каза тя. 

Страните членки на ЕС се ангажираха да намалят потреблението на газ с 15% между април тази година и края на март 2024 г.