"Първото и най-фрапиращо нещо са огромните разлики в цените между двете фирми. Те са между 3 и 77 пъти, като няма логично обяснение за тях. Говорим за едни и същи по вид и по технически изисквания материали и строително-монтажни работи. Именно това води до абсурдната ситуация, в която едно осветително тяло в един район, спечелен от едната фирма, и същото осветително тяло, но в друг район, спечелен от другата фирма, са с огромна разлика в цената". Това заяви на брифинг общинският съветник Борис Бонев.
В неделя той показа, че една от фирмите, отговаряща за изграждането и поддържането на лампите в София – „Лог Сиберия“, иска по 5 755 лв. за изграждането на уличен стълб в зоната, за която тя отговаря. Докато от другата страна на улицата другата фирма, отговаряща за същата дейност – „Улично осветление“, взима по 1 587 лв. за същото.
По-рано в понеделник Бонев изчисли, че с отделения бюджет за инвестиции в северната част на София „Лог Сиберия“ може да изгради само 1 043 броя нови лампи, докато със същите пари в южната част на града „Улично осветление“ ще може да постави 3 781 броя нови лампи до края на срока на договора.
Неговата организация „Спаси София“ е провела разследване на обществена поръчка за уличното осветление от СО на стойност 73 милиона лева.
Той обясни, че в северните райони на София цената на най-обикновена лампа е около 5755 лв., а в същото време в южната част на столицата същата лампа струва 1587 лв.
"Заради този феномен между цените в двете зони при еднакъв бюджет за инвестиции – и това е информация от обществената поръчка, СО може да инвестира до 6 млн. лв. в улично осветление или основен ремонт на уличното осветление", поясни Бонев.
Заради тази разлика в цените обаче в едната зона може да се направят едва 1000 нови лампи, а в другата с по-ниските цени могат да бъдат направени 3800. Разликата е близо четири пъти.
"За нас основната причина да има подобни разминавания е зле направената обществена поръчка. Очевидно не е направено необходимото качествено пазарно проучване, което да определи какви са нормалните пазарни цени за различните елементи и това е позволило едната фирма да даде драматично по-високи цени, отколкото другата", смята общинският съветник.
Той обясни, че, след като е подписан договорът, зам.-кметът по транспорта е подписал и три анекса към него, с което част от цените в действителност са намалени.
„Уловката е следната – от общо 190 позиции в количествената сметка само на 16 от тях цените са намалени. Всички точно с 11%“, каза Бонев.
Само в един от анексите са намалени цените за строителство с 11%. В другите два са намалени за поддръжка на фирма „Улично осветление“.
„Така че аргументът на зам.-кмета за някаква компенсация е пълна глупост. Това е признание за факта, че очевидно и двете фирми са дали нереално високи цени – едната в поддръжката, а другата в строителството, което е недопустимо и отново говори за пороци в обществената поръчка. Второ, това са две отделни пера – ново строителство и поддръжка. Не трябва да ги бъркаме“, обясни общинският съветник.