Нивото на световния океан ще се покачи значително, хранителната продукция ще намалее стремглаво, а хиляди животинските видове ще изчезнат от Земята…
Звучи ужасяващо, но съвсем реално, защото проучване на ООН твърди, че всичко изброено ще стане факт до 2100 г., ако средната температура на атмосферата се покачи само с още 1,5 градуса.
За момента е ясно, че средната температура на Земята се е покачила с близо 1 градус от 1850-1900 до 2018 година, сочат изследвания на Световна метеорологична организация, цитирани от Би Би Си.
Само за 2019-а са отбелязани 400 световни рекорда за най-високи температури в историята на човечеството.
И всичко това идва на фона на САЩ и Китай, които са едни от най-сериозните замърсители – 40% oт вредните газове произлизат точно от тези точки на планетата.
На всичкото отгоре американският президент Доналд Тръмп задейства едногодишната процедура по официално излизане от Парижкото споразумение за климата.
А иначе изминалото десетилетие е било най-горещото в историята на Земята, като е приключило с втората най-жарка година в историята на измерванията, съобщи Националното управление на САЩ по изследване на океаните и атмосферата.
Средната температура в света през второто десетилетие на 21-и век е била 14,7 градуса по Целзий. Това е с 0,8 градуса повече от средната температура за 20-и век и с 0,2 градуса над средната температура от предходното десетилетие, което е най-горещото досега.
В изминалото десетилетие са 8 от 10-те най-горещи години в историята, другите две са 2005 г. и 1998 г.
"Ако си мислите, че това сте го чували и преди, бъдете сигурни, че още нищо не сме видели. Така ще е отчасти всяка следваща година, докато стабилизираме парниковите газове от изгарянето на въглища, нефт и газ", предупреждава Гавин Шмид, директор на института "Годар" за космически изследвания в НАСА.
"2020 г. има ужасяващо климатично начало и се страхувам какво ни очаква до края на годината", коментира и климатологът от Технологичния институт на Джорджия Ким Коб.
Най-малко 15 природни бедствия са били свързани с изменението на климата през 2019-а, като 7 от тях струват най-малко 10 милиарда долара, пресмята британската благотворителна организация "Кристиан Ейд".
Сред тях са наводненията, опустошили Северна Индия, тайфуна „Лекима“ в Китай, ураганът „Дориан“ в САЩ, наводненията в Китай, пороите в средните и южните американски щати, тайфуна „Хагибис“ в Япония и калифорнийските пожари - най-скъпата трагедия на стойност 25 милиарда долара.
"Тези цифри вероятно са снижени, тъй като често показват само застрахователни загуби и не винаги отчитат други финансови разходи, като загуба на производителност и непокрити загуби", се казва още в анализа на организацията.
Бруталната истина е, че 2020 г. ще бъде трудна за милиони хора по света и затова ООН отправи призив за близо 29 милиарда долара, необходими за хуманитарни помощи, тъй като изменението на климата погубва Земята.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.