Някои неща в Америка трябва да бъдат прости и праволинейни. Може би най-важното от тях е правото да се гласува свободно и гласът да бъде отчетен, отбеляза президентът на САЩ Джо Байдън в програмна реч от

National Constitution Center

във Филаделфия. Президентът направи обширен коментар на предизвикателствата, които среща американската демокрация след конспиративната теория за „Голямата лъжа“ (Big lie) на неговия предшественик Доналд Тръмп, според когото последните президентски избори са били „откраднати“ и това отприщи вълна от законодателни инициативи на републиканците, ограничаващи гласуването.

Прагът на демокрацията е свободата. С нея всичко е възможно, без нея – нищо. Това е тъстът на нашето време“ - заяви президентът.

Байдън разобличи напъните на Доналд Тръмп да дискредитира изборите от 2020 година. По думите му това са били най-зорко наблюдаваните избори в историята на САЩ, като непрекъснато са сезирани всички институции и служби, които имат отношение, а на два пъти – и Върховният съд. Никога не е било открита нито причина, нито доказателства за опорочено администриране на изборния процес.

Голямата лъжа си е просто това – голяма лъжа“ - подчерта Байдън.

Президентът смята, че законодателите могат да „поправят щетите“, като го призова да приемат рамково федерално изборно законодателство. По думите му борбата за отстояване на правата на гласоподавателите започва отново с усилията за прокарване на „For the People Act – обхватен изборен закон, предложен от демократите, който, наред с другите регулации, цели да повиши сигурността на провеждането на изборите и да ограничи притока в кампаниите на пари от източници със специални интереси.

Байдън остро разкритикува нежеланието на републиканците дори да влязат в дебат относно този закон.

Той отбеляза, че САЩ ще се изправят пред ново предизвикателство на междинните избори през 2022 година, като предупреди, че страната трябва да се подготви за нова вълна от „безпрецедентно потискане на гласуващите и упорита електорална диверсия“.

Срещаме най-голямото изпитание за демокрацията от Гражданската война досега... Тогава Конфедерацията не нахлу на Капитолия, както стана при броженията на 6 януари“ - припомни Байдън.

Той заклейми множеството законодателни промени в управляваните от републиканци щати, които ограничават избирателни права и пак ги нарече „изборна диверсия“, като заяви, че според него това е най-голямата заплаха в историята за свободните и честни избори.

Като визира авторите на рестриктивни, "неамерикански" закони, Байдън заяви, че тяхната цел е „да отхвърлят финалния резултат и волята на народа, ако предпочитаният им кандидат загуби“.

Президентът сравни тези законодателни действия с поведението на автокрациите по свата.

Трябва да попитаме тези, които ни представят на федерално, щатско и местно ниво: ще пренебрегнете ли волята на народа? Неговите гласове?... Демокрация или автокрация - до това опират нещата!“ - обобщи Байдън.

По думите му въпросът не опира до разделението демократи – републиканци, а до това „какъв тип страна искаме да имаме днес“.

Законодателите в различните щати вече приеха 28 ограничаващи гласоподавателите изборни закона от вота през 2020 година досега, според преброяването на Brennan Center for Justice към Правния факултет на университета в Ню Йорк.

Тези 28 закона в 17 щата представляват нов рекорд за въвеждане на рестриктивни изборни закони. Старият беше от 2011 г., когато Brennan Center отбеляза 19 такива закона, приети в 14 щата.