сн. Wordpress

В началото на октомври светът отбеляза 50-годишния юбилей на Джеймс Бонд. А в момента голям хит в кината е последната лента от поредицата „Skyfall". Както вече е известно, филмът е и голям касов хит, но не се очаква да стане и най-голямото събитие на годината. В самата Русия гледат с удоволствие на Бонд, но за разлика от „Хари Потър" „Агент 007" не е култов герой. И това е така, защото всичко трябва да се прави, когато му е времето. На върха на своята световна слава по съветските кина Бонд не беше прожектиран. И това е съвсем разбираемо.

Когато през 1969 г. Шон Конъри се озовава в Москва, за да участва в снимките на филма „The Red Tent", в който той игра ролята на полярния изследовател Амундсен, актьорът е поразен от факта, че по улиците никой не го разпознава. Съветските киноархиви съхраняват снимка на Конъри как го посрещат на аерогарата в Москва. На нея се вижда, че дори киноработниците в Съветския съюз не са знаели как изглежда, затова са го чакали в залата за пристигащи с надпис „Конъри", което видимо от изражението на лицето му леко го е оскърбило. Ироничният Висоцки съчинява по този повод песен, чийто текст е:

„Дошъл е някакъв агент,

когото не познаваме,

затова пък цялата страна

се поклони на принца на Сомалия."

Разбира се, руските кинематографисти са приели Конъри като много скъп гост. На един от приемите дори вдигнали тост за „великия разузнавач, който години наред се крие под маската на знаменит актьор". Те попитали Конъри какво би искал да види в Москва и за техен ужас чули: „Филма „Андрей Рубльов". Готовата лента по това време вече три години изчаквала на етажерката заради конфликт между режисьора Андрей Тарковски и партийните цензури, които настоявали за хиляди поправки. Началството разрешило да прожектират на Конъри забранения все още филм, при условие че в залата, освен него и преводача му, няма да има никой друг. Но разни тарикати се възползвали от случая и успели да вкарат в салона известния в тези години хокеист Борис Майоров със съпругата му, които също отдавна искали да гледат "Рубльов". Конъри благодарил за възможността „да види този велик руски филм", а също добавил: „Познах човека, който беше с мен в залата. Той е голям руски спортист." Домакините пък били изключително поласкани от това, че той така добре познава и руското кино, и руския хокей, но все пак го помолили за това, че не е бил сам в киносалона, да не отваря повече дума. В онези години в Съветския съюз и стените са имали уши... „Все пак аз се казвам Бонд. Джеймс Бонд", отвърнал Конъри и хитро намигнал.

Прието е да се казва, че киноверсията обикновено е по-слаба от литературния оригинал. Неизбежно е да се изрязват разни епизоди, а други да се преиначават и феновете на книгата обикновено мислят, че това са най-важните сцени. Когато човек чете роман или повест, в главата му изникват образите на героите, които след това в готовия филм не се припокриват. Но има и обратни примери - като „Gone with the Wind". Бонд също минава за такъв.

През 1952 година офицерът от запаса в британското военноморско разузнаване Ян Флеминг се заселва в слънчева Ямайка и започва да съчинява приключенски романи. На практика цялата Втора световна война за него минава в работа над бумаги. Критиците смятат, че понеже сам Флеминг не е участвал в преки битки, е въплътил в главния си герой Бонд своите собствени представи за приключенията и красивия живот. Когато все още историята е била само роман, той се е продавал добре, но не е постигнал особена популярност. Филмът „Dr No", чиято премиера е през октомври 1962 г., обръща всичко на 180 градуса. Той буквално взривява света. Не цели, само Западния. В комунистическите страни филмът въобще не е купен. Само Югославия го внася, но то е защото Тито отдавна е в конфликт със съветските апаратчици и винаги им прави на пук.

В СССР филмите за Бонд не са показвани основно, защото в повечето от тях основен враг на агента са руснаци, които той побеждава без особено усилие. Във "From Russia with Love" негов опонент е съветски генерал с предизвикваща смях у руснаците фамилия Грубозабойшчиков (в свободен превод - Грубиянминьоров).

За половин век са заснети 23 филма, донесли на своите създатели повече от $6 млрд. Филмите за Бонд се нареждат на второ място по търговски успех след поредицата „Star Wars". Любопитно е, че в Холивуд първоначално не съзрели златната жилка и не искали да се включват като копродуценти във филмирането на Джеймс Бонд, отмятайки героя като „твърде британски", а историите - като „прекалено сексуално разюздани".

Доколкото артистите за разлика от вечно младия шпионин имат склонност да стареят, Агент 007 в различните години е бил игран от шестима души. За много поколения любители на поредицата истинският Бонд завинаги ще си остане първият, който го е изиграл - Шон Конъри, макар че днес критиците отдават значимото и на Даниел Крейг. Към направеното от всичките му предшественици той успя да добави в ролята и известна сложност на характера.

Предполага се, че оригиналът, послужил на Флеминг за написването на книгата, е един британски орнитолог, живял в Ямайка. Той обаче, след като разбрал това, за да отмъсти на Флеминг, го нарекъл „грозна птица с неприятен глас". Експертът по оръжия и технически въпроси в поредицата майор Бутройт е също реална фигура, която е помагала на Флеминг да избира пистолети за своя герой. „М, както в поредицата се нарича тайнственият шеф  на Британското разузнаване, също е истинска личност. М е първата буква от името на шефа на секретните служби на Нейно Величество от началото и средата на миналия век Менсфийлд Смит Каминг. Единственото, което е измислица, са цифрите 007 и това, което Флеминг не е знаел, е, че точно тези цифри са били вътрешния номер на един от кремълските главатари в Москва и шеф на разузнаването Феликс Дзержински. В по-късно време 007 става телефонния код, с който се избира Съветския съюз, а днес Русия. Дали точно този номер умишлено е бил даден на тази именно държава, остава загадка.

Ян Флеминг почина през 1964 година от сърдечен пристъп, едва прихванал в крайчеца от световната слава. Създателите на новите Бонд-филми все повече и повече се отдалечават от неговия първоначален сюжет, а зрителите вече забравиха, че Бонд има литературен прототип. Светът се променя. Сменят се и противниците на Агент 007, моделите на любимите му коли, часовниците, дори питиетата му. Скоро може да забранят дори пушенето във филмите. А и можел ли е през 60-те години на миналия век агентът на Нейно величество да си представи, че началникът му в МИ-6 ще е жена!?

"Skyfall" едва ли ще е последен в поредицата. Макар  Но фильм "Координаты Скайфолл" - наверняка не последний. При цялата простоватост на сценариите, Бонд ще продължават да го харесват, поне докато в света съществува Добро и Зло и докато са живи порасналите деца, мечтаещи за различния живот, изпълнен с приключения, красиви мацки и разкош. Даже разбирайки, че всичко е просто една приказка.

Артьом Кречетников, Би Би Си