Банковата система на САЩ остава стабилна, въпреки безпокойството на пазара във връзка с фалита на Silicon Valley Bank (SVB) и Signature Bank, заяви пред членове на Конгреса министърът на финансите Джанет Йелън, цитирана от АФП.

Поредните банкови фалити доведоха до най-големите жертви в сектора от финансовата криза през 2008 г. насам, което накара властите в САЩ бързо да се намесят, за да защитят вложителите. На фона на опасенията от разпространение на кризата Федералният резерв на САЩ също така обяви, че ще предостави допълнително финансиране на банките, за да им помогне да посрещнат нуждите на вложителите, което ще включва и тегления.

"Действията от тази седмица демонстрират решителния ни ангажимент да гарантираме, че финансовата ни система остава силна, а спестяванията на вложителите - в безопасност", заяви Йелън пред финансовата комисия на Сената, "Мога да уверя членовете на комисията, че банковата ни система е стабилна."

Изслушването, което обхваща още последните бюджетни предложения на президента Джо Байдън.

Опасенията от разпространение на кризата оказаха влияние и в Европа, като пазарният срив принуди Credit Suisse, втората по големина швейцарска банка, да се възползва от финансовия спасителен пояс на Швейцарската централна банка.

SVB - 16-ата по големина банка в САЩ по размер на активите и ключов кредитор на стартиращи предприятия в страната от 80-те години на миналия век - се срина след внезапно изтегляне на депозити, което накара регулаторните органи да поемат контрола в петък. В неделя Министерството на финансите, Федералният резерв и Федералната корпорация за застраховане на депозитите (FDIC) изложиха планове, с които да гарантират, че клиентите на SVB ще имат достъп до депозитите си, а Федералният резерв въведе нов инструмент за кредитиране на банките в опит да предотврати повторение на бързата смърт на SVB.

"Смятахме, че съществува сериозен риск от разпространение, което можеше да срине и да предизвика масово теглене на пари от много банки", заяви Йелън за ситуацията.

Полицай държи вратата пред клиент в клон от фалиралата банка

Но подобна намеса е изисквала решение, в което да участват висши служители - мнозинство от борда на FDIC, свръхмнозинство от борда на Фед и самата Йелън след консултация с президента на САЩ. Те трябвало да "определят, че невъзможността да се защитят незастрахованите вложители ще създаде системен риск и значителни икономически и финансови последици", каза Йелън.

SVB е разчитала в голяма степен на незастраховани депозити и е имало масово теглене на депозити, което е довело до проблеми с ликвидността. Запитана за проблемите, които стоят зад срива на SVB, Йелън отбеляза, че за да посрещне нуждите си от ликвидност, банката е трябвало да продаде активи, които е очаквала да задържи до падежа. Предвид настъпилото увеличение на лихвените проценти активите, включително държавните ценни книжа, са загубили пазарната си стойност, каза тя.

"Ще бъде разгледано внимателно какво се е случило в банката и какво е поставило началото на този проблем", добави Йелън.

По отношение на тавана на дълга и дали администрацията на Байдън ще се ангажира с преговори с републиканците на фона на усилията да се въведат аспекти на "фискалната сдържаност" в дискусията за лимита на дълга, Йелън заяви, че Байдън е готов за разговори с републиканците, но това "не може да бъде условие за повишаване на тавана на дълга".

Според оценките на Бюджетната служба на Конгреса Съединените щати рискуват да не изпълнят платежните си задължения още през юли, ако законодателите не успеят да разрешат патовата ситуация и да повишат лимита на федералните заеми. Републиканците заплашват да блокират одобрение за повишаване на кредитния лимит на страната, ако демократите първо не се съгласят на резки бъдещи бюджетни съкращения.

"Таванът на дълга просто трябва да бъде вдигнат, а да се излага на риск пълното доверие и кредит на Съединените щати и да се заплашва, че ще се предизвика икономическа и финансова катастрофа, не е приемливо изискване", заяви Йелън.