Мария Карабойчева
Всяка година много хора попадат в капана на пролетната умора. Това е състояние на организма през март, април и май, което се характеризира с обща отпадналост, лесна уморяемост, трудности в концентрацията, спад в имунната система, склонност към вирусни заболявания. За капак се появяват проблеми в съня - при някои прекалена сънливост, при други - безсъние. И това не е всичко. Смяната на времето допълнително утежнява състоянието. Много хора започват да си задават въпроса дали не са болни.
Всъщност това е физиологично състояние, свързано с адаптацията на организма и прехода от зимния към летния сезон, обяснява д-р Георги Попов. Природата показва, че се възражда - със смяната към късата нощ и дългия ден и по-дългото слънцегреене, със зеленината наоколо. След зимата нивата на хормона мелатонин, отговарящ за ритмите сън-бодърстване, все още са високи, а обратно - хормонът на щастието серотонин е доста нисък. Това води до промяна в настроението. Хормоналният баланс през зимата е нарушен. Преходният сезон, какъвто е пролетта, също отключва сезонните депресии, а нежният пол е по-склонен към тях заради повишената си емоционалност. Наричаме серотонина хормон, но по-правилно е да казваме медиатор, защото е посредник в предаването на нервните импулси. Той стимулира мозъка. Регулира настроението, самочувствието, храненето. Повишава сексуалното желание. Д-р Попов твърди, че най-много забременявания настъпват след март.
Напролет се променя двигателната активност. През зимата тя е ограничена. Подобряването на времето кара човек да се движи повече, а по-голямото натоварване също е фактор за настъпване на пролетната умора. При хора, които спортуват през зимата, симптомите са много по-слаби и по-малко изявени. „Един японец казва, че за да живеете дълго, трябва да се движите, очите ви да се радват на вода и зеленина, а това трябва да се съчетае с дълбоко дишане за по-голям приток на кислород. Движението е много важно. То непременно трябва да се засили", препоръчва д-р Попов.
Освен на движението голямо внимание трябва да се отдели на храненето. На първо място през този сезон трябва да засилим въглехидратно-белтъчно-витаминозните храни, за да „събудим" тялото. Колкото и да не ни се ще, трябва да направим лека диета. Зимата сме натоварени с тежки мазнини - свинско например. Леката промяна означава много повече плодове и зеленчуци, кълнове, млечни произведения, пиле и агнешко. И повече вода. Трябва да се спрат „празните калории" - храните от типа на чипсове и техни подобия (боклукчава храна), а да се увеличи консумацията на пълнозърнести храни и морски дарове. Д-р Попов съветва да си позволяваме храни, които увеличават щастието - шоколад, ягоди, сладолед. Специалистът не разбира препоръките да се гълтат витамини в опаковки. Пролетта е сезон, когато се раждат много плодове и зеленчуци, а на пазара има всичко. Според гастроентеролога е безсмислено да се дават пари за по-скъпите витамини от аптеката, вместо да се купят достатъчно моркови с достатъчно съдържание на витамин или примерно ябълки, които съдържат пектин.
Промяна в храненето, движението, събирането на слънчева светлина ще ни помогнат да се справим по-бързо с пролетната умора. Активният разнообразен чест секс задължително трябва да присъства, припомня д-р Попов. Защото според лекаря сексът е емоционално украсен спорт. Преходният цикъл на пролетната отпадналост трае около 3-4 седмици, после организмът се адаптира. Ако след този период отново се чувстваме прекалено уморени и отнесени, трябва да потърсим помощ от лекар, който да направи изследвания.
Сред най-добрите плодове и зеленчуци, определени от гастроентеролозите като „суперхрани", са доматите, лукът, чесънът, лимоните, броколите, спанакът, боровинките, сладките картофи, сушените сливи, стафидите, къпините, ягодите. От екзотиката авокадо, манго, джинджифил, артишок, рукола (листа от обикновено глухарче). Те могат да бъдат включени в пролетната диета за подобряване на състоянието на организма. Бананите са богати на калий, жизненоважен за нервите и естествени въглехидрати, които се освобождават бързо в кръвта и доставят енергия мигновено, обяснява д-р Попов. Спагетите са отличен източник на протеини и сложни въглехидрати с бавно освобождаване на енергия и осигуряват ситост за по-дълго време. Ядките пък съдържат селен, витамини от В групата, протеини, полезни мазнини.