ЮЛИЯ ВАСИЛЕВА

Българският парламент ратифицира „Споразумение за социална сигурност“ между България и Квебек. Документът бе очакван от сънародниците ни в канадската провинция, тъй като той изравнява статута им с този на българите в останалите провинции на Канада. Новината съобщи зам. външният министър Георг Георгиев, който бе на посещение в Монреал и се срещна с българската общност там. На събитието присъстваха още посланикът на България в Канада г-жа Светлана Стойчева-Етрополски и почетният консул на страната в Монреал г-н Георги Паничерски. Ратифицираното от българските депутати споразумение ще даде възможност на хората, работили в България и в Квебек, да реализират както пенсионните права, зависещи от пребиваване по федералното законодателство на Канада, така и пенсионни права, зависещи от вноски по квебекския пенсионен план.

„От 22 януари 2020 г. ратификацията на „Споразумение за социална сигурност“ вече е факт от страна на България. Сега се очаква ратификацията и от страна на провинция Квебек“, каза Георгиев. Той потвърди, че споразумението

ще гарантира трудово-социалните права

на българските граждани, пребиваващи в провинция Квебек. Домакин на събитието беше българската църква „Св. Иван Рилски“. По време на него се състоя работна среща на официалните гости с ръководители и представители на Църковното настоятелство, Неделно детско училище „Св. Климент Охридски“, Българско културно-спомагателно дружество, танцов ансамбъл „Българи“ и базара на българските производители.

Г-н Георг Георгиев и г-жа Светлана Стойчева-Етрополски посетиха всички класове на училището и разговаряха с децата и учителите, българските производители и клиенти на базара имаха възможност, в приятна и непринудена обстановка, да представят бизнеса си и да поставят въпросите си. Пред българската общност Георгиев съобщи, че българската държава се надява да проведе адекватна и навременна политика, насочена към българските емигранти, която, от една страна, да намали емиграцията, и от друга, да подпомогне възможно най-много хора да се приберат в България. „Даваме си сметка, че това е свързано със самото икономическо състояние на нашата държава и с това тя да бъде привлекателна, за да могат тези млади хора, а и всички наши граждани, да намерят България за желано място за реализация“, каза още българският зам.-министър.