Катастрофата, причинена от Георги Семерджиев, при която загинаха две момичета, активизира народните представители. Само за последните няколко дни са внесени няколко предложения за промени в Наказателния кодекс (НК) за по-тежки санкции на водачите, които се качват зад волана по въздействието на алкохол или наркотици, или които причиняват телесни повреди и смърт на пътя.   Парламентът едва ли ще успее да ги приеме, тъй като се очаква да бъде разпуснат до най-много месец. Предложенията са внесени от народни представители от "Продължаваме промяната" и "Възраждане", броени дни след като на столично кръстовище бе отнет живота на две момичета от Семерджиев.

Какви са те?

Шофьор, който управлява автомобил с алкохол в кръвта от 1,2 до 1,9 промила да се наказва с лишаване от свобода от една до три години затвор, и с глоба от 400 до 1000 лева. Който пък шофира с алкохол над 1,9 промила да се наказва с лишаване от сдобода от една до пет години, и с глоба от 500 до 1500 лева. Сега в закона се посочва само, че който шофира с над 1,2 промила, се наказва от една до три години, а глобата му е от 200 до 1000 лева. Водач, които шофира с повече от 0,5 промила, но вече е бил осъден за шофиране в пияно състояние, да се наказва със затвор от 2 до 6 години, и с глоба от 1000 до 2000 лева. Този, който се качи зад волана след употреба на до три вида дрога, да получи от 1 до 3 години затвор и глоба от 500 до 1500 лева, а който шофира с повече от три вида - от две до пет години лишаване от свобода и глоба до 2000 лева. А ако е хванат повторно, то наказанието му става до 6 години затвор, а глобата до 3000 лева. Вносителите предлагат и по-тежки наказания за водачи, които шофират без книжки. Тяхната идея е наказанието да стане от 3 до 6 години лишаване от свобода и глоба 3000 лева.

Според депутатите от ПП в момента в Наказателния кодекс същствува празнота по отношение на водачите, които управляват превозно средство под въздействието на алкохол и наркотици, а в същото време не притежават шофьорски книжки. От "Възраждане" посочват, че в момента има законодателна празнота по отношение на причиняване на смърт или телесна повреда на тротоар и друга зона, извън платното, като сега в закона за утежняване на наказанието се приема, ако катастрофата е извършена на пешеходна пътека.

Народните представители предлагат да се увеличат наказанията.

Така например за причинена средна или тежка телесна повреда на повече от едно лице - в особено тежки случаи - до осем години. Сега законът предвижда до 6 години. Другото предложение е за по-високи наказания при причиняване на смърт на пътя на повече от едно лице. Сега максималното наказание е 12 години лишаване от свобода, народните представители предлагат да се увеличи до 15 години затвор.

В случаите, когато телесната повреда е пирчинена от пиян или дрогиран шофьор, депутатите предлагат максималното наказание да нарасне до 6 години лишаване от свобода, а в тежки случаи до 10 години, а при смърт от 3 до 15 години, а в особено тежки случаи да стане 20 години затвор. По-високи наказания за причиняване на смърт на пътя от дрогирани или пияни шофьори, предложи още преди две години главният прокурор Иван Гешев, както и отнемане на автомобил, с който е причинена катастрофа. Но до момента нито една от парламентарните групи не ги бе припознала.