Депутатите отказаха да обсъдят свалянето на имунитета на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Това стана в сряда, като предложението такава точка да се вкара в дневния ред беше внесено от БСП. Повод за него е делото "Барселонагейт", по което има подозрения за връзка на Борисов със схема за пране на пари.
Предложението беше отхвърлено с гласовете на ГЕРБ (59) и ДПС (9), които гласуваха "против", и на "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) (52), които гласуваха "въздържал се".
"За" обсъждането на имунитета на Борисов гласуваха от "Възраждане" (37 гласа), БСП (22), ИТН (10), един от депутатите на ГЕРБ-СДС, един от ПП-ДБ и независимият Радостин Василев.
"Пред хората се карат, спорят, но когато се опре до имунитети, търсене на отговорност, справедлив и прозрачен процес, веднага застават гръб в гръб и почват да се пазят", каза по адрес на ГЕРБ и ПП-ДБ председателката на БСП Корнелия Нинова.
По думите ѝ гласуването на ПП-ДБ в този случай показва, че "коалицията на имунитетите е най-здрава".
На 2 юни вече бившият главен прокурор Иван Гешев внесе в Народното събрание искане за сваляне на имунитета на лидера на ГЕРБ. Предложението беше изготвено във връзка с досъдебно производство, известно в медиите като "Барселонагейт", по което са събрани доказателства за извършено от Борисов престъпление - пране на пари.
Става дума за разследването, свързано с куща в Барселона, която е обект на проверка за евентуална схема за пране на пари, по която испанските власти подозират връзка с Борисов. То се бави вече 3 години.
Активизирането на прокуратурата по това и други разследвания дойде, след като номинираната за премиер с първия мандат от ГЕРБ Мария Габриел каза, че ще поиска оставката на Гешев. Това дойде и на фона на опити за съставяне на правителство между ГЕРБ и ПП-ДБ. В парламента бяха гласувани и промените Наказателно-процесуалния кодекс, които създават механизъм за разследване на главния прокурор и улесняват процедурата за отстраняването му от поста.
На този фон от ПП-ДБ казаха, че Борисов трябва ам да се откаже от имунитета си. Позицията им обаче беше, че е нужно обективно разследване, а такова не е възможно с настоящата прокуратура, която действа като "бухалка". Гешев също така поиска имунитетите и на още няколко депутати, сред които и Кирил Петков от ПП-ДБ.
Впоследствие депутатите създадоха специална комисия в парламента, която да обсъжда дали да бъдат свалени имунитетите на Бойко Борисов и Даниел Александров от ГЕРБ, Кирил Петков от ПП-ДБ и Димитър Аврамов от ДПС.
Междувременно Иван Гешев беше предсрочно отстранен като главен прокурор, а Кирил Петков се отказа сам от депутатския си имунитет.