Департаментът по вътрешна сигурност обмисля да въведе лицево разпознаване за всички пътници, кацащи и излитащи от САЩ, дори и за тези, които досега са били изключени от задължителните проверки.
Предложението на департамента обхваща и американските граждани, а не само чужденци, които и до сега бяха подложени на стриктен контрол, да преминават през лицевото разпознаване преди да влязат или напуснат страната.
Мярката беше въведена за излитащите полети през последните няколко години като част от усилията на Вътрешна сигурност да залови посетители и пътници, чиято виза е изтекла. Департаментът, чиято отговорност е да охранява границите и да контролира имиграцията, си е поставил краен срок 2021 г., за да постави скенери за лицево разпознаване на 20-те най-големи летища в САЩ.
Според сегашните правила американските граждани, включително и хората, които живеят законно в страната с валидна Зелена карта са изключени от проверките.
За да бъде изпълнено желанието на Департамента по вътрешна сигурност, трябва да бъде променено това правило, срещу което обаче се противопоставят защитниците на гражданските права.
„От време на време правителството казва на обществеността и членовете на Конгреса, че от американските граждани няма да се изисква да се подчиняват на тази натрапчива технология за наблюдение като условие за пътуване“, казва Джей Стейнли, старши политически анализатор в Американския съюз за граждански свободи. „Това ново предложение подсказва, че правителството се отмята от вече неподходящото обещание“, продължава той. „Пътуващите, включително гражданите на САЩ, не трябва да се подлагат на инвазивни биометрични сканирания просто като условие за упражняване на конституционното си право на пътуване. Настояването на правителството да продължи напред с мащабно внедряване на тази мощна технология за наблюдение поражда дълбоки опасения за поверителността “, обяснява Стейнли.
Позовавайки се на изтичане на данните на близо 100 000 изображения на пътници през юни, както и опасения относно липсата на достатъчно предпазни мерки за защитата им, Стейнли заяви, че правителството „не трябва да се доверява“ на тази технология и, че законодателите трябва да се намесят.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.