„Шенген е голяма победа за България и нямаше да се случи без общите усилия на министрите в правителството. Екипната работа беше много важна. Когато се види, че хората работят заедно и има общи цели, така се ражда доверието. Както казах Шенген е преди всичко доверие.

 Това заяви премиерът в оставка Николай Денков по време на церемонията, с която официално беше отбелязано приемането ни в единното пространство по въздух и вода.

Той подчерта ролята на парламента и приетите от него закони през 2023 г. Според него това е дало възможност на България да влезе в Шенген.

Акад. Денков заяви, че сме извървяли повече от половината път до пълноправния Шенген.

 „Който познава добре механизмите, знае, че след първата трябва да се случи и втората стъпка. Търси се политически подходящ момент след европейските избори, може би след австрийските избори, когато ще бъде взето решение“, посочи премиерът в оставка. Той уточни, че това решение ще зависи от две неща: как се развива политическата ситуация у нас и властта в Австрия и останалите европейски държави да не бъде взета от крайнодесни и антиевропейски партии. „Има всички индикации, че това няма да се случи“, добави акад. Денков.

Той се надява, че служебното правителство на Димитър Главчев ще продължи усилията за пълноправното ни членство в Шенгенското пространство. „Слабо познавам Димитър Главчев. Той има авторитет на сериозен и обективен човек. Единственото, което ме изненада, бяха опитите да се каже, че няма връзка с ГЕРБ.

Разчитам на това, че той има авторитет и ще направи състав на кабинет, който не буди съмнение за едни честни избори“, каза акад. Денков, подчертавайки, че честните избори няма как да се проведат с хора, на които нямаш доверие или са загубили доверие.

Акад. Денков заяви, че ако Калин Стоянов остане вътрешен министър, това ще хвърли сериозна сянка върху честността на изборите.

„Имам причини да го кажа. Работих с него. Винаги съм казвал добри думи за работата, която свърши по Шенген. Искам да подчертая, че освен него има и други хора, които свършиха добра работа – заместник-министър Дундакова беше лице за връзка със западните партньори за Шенген. Друго лице, което изигра ключова роля беше Крум Гърков“, каза премиерът в оставка.

Липсата на доверие на акад. Денков към Калин Стоянов е свързана с това, че той нищо не е направил в борбата с купуването на гласове по време на местните избори. „Ето ви индикатор, който е обективен. Министър Стоянов и министърът на електронното управление загубиха моето доверие заради провеждането на местните избори“, обясни премиерът в оставка и добави:

"Очакваме тези двама министри да не останат в служебното правителство. Ако останат, това е решение на бъдещия министър-председател, това ще означава сянка върху честността на изборите"

На въпрос, че липсата на редовно правителство води до отлагането или провалянето на редица важни срещи, включително с германския вътрешен министър, който трябваше да бъде на посещение у нас в средата на април, и дали това не е важен индикатор, че пътят ни към пълноправен Шенген няма да е лесен, Денков заяви: „Трябва да се обединим отново. Ще направя всичко възможно, за да помогна на следващия премиер държавата по най-бързия начин да продължи по пътя на реформите, да продължат да се променят онези закони, които са необходими, като Закона за съдебната власт.

Ние нямаме работещ антикорупционен орган. Трябва да се върнем отново на пистата на реформите, ако искаме да има доверие в България и да идват тук други държавни и правителствени глави“.