Много американци обикновено си вземат отпуск в петък за дълъг уикенд, в който да се видят с близките си. Броят на заразените от новия коронавирус в САЩ обаче рязко се е увеличил след предишни празници тази година в края на май и началото на септември. През изминалата седмица имаше един милион нови случаи на заразяване с коронавирус. Затова Центърът за контрол и превенция на заболяванията препоръча на жителите на Америка да не пътуват за националния празник в момент, когато пандемията от коронавирус е все още в разгара си. Така най-безопасният начин да отпразнувате Деня на благодарността тази година е у дома с членовете на вашето домакинство. Денят на благодарността се отбелязва в САЩ в четвъртия четвъртък на месец ноември. В Канада същият празник е през втория понеделник на октомври. За САЩ това не е само официален национален празник. Традицията за празнуването му събира семействата и поставя началото на празничния зимен сезон, в който са още Коледа и Нова година. Отбелязва се в САЩ

за първи път през 1621 г.

Линкълн го обявява за официален празник Празникът е един от най-обичаните и почитани в САЩ, датиращ от времето преди създаването на Съединените щати, традицията води началото си от английските заселници.

През 1620 г. кораб, пълен с повече от 1000 английски преселници, преминава Атлантическия океан и акостира в Новия свят. Пилигримите се установяват в района, където днес се намира щата Масачузетс. Първата зима, която изкарват в Америка, била доста трудна, тъй като пристигнали доста късно и нямали време да засадят плодове и зеленчуци. Липсата на прясна храна довела до разпространението на болести, които повалили заселниците и голяма част от тях починали. В този труден момент на помощ на пилигримите се притекло местното индианско племе - ирокезите. В началото на пролетта те научили новите заселници как се отглежда царевица и други растения, които се използвали за храна. Индианците им разкрили и тънкостите при лова на дивеч и риба. Благодарение на наученото от индианското племе, през есента на 1621 г. пилигримите се радвали на изобилна реколта от царевица, тикви и др., която им осигурила прехраната през годината.

Колонизаторите били много щастливи от постигнатото и решили да организират специален празник, за да благодарят на ирокезите. Пилигримите поканили вожда на индианците заедно с най-близките му хора,

 за да им благодарят и да ги нагостят

с природните дарове. Местните жители от своя страна пък донесли дивеч и така трапезата била претрупана с храна. Така бил отбелязан първият Ден на благодарността в Америка през 1621 г. С течение на времето колонизаторите се научили да приготвят различни специалитети с плодовете и зеленчуците по рецепти на индианците. Макар че празникът има религиозен характер, с течение на времето той се превръща повече в светско събитие. Днес на американската трапеза за Деня на благодарността задължително присъстват пълнена пуйка и тиквен пай, но в ранните години на празника паят е бил доста скромен, а пуйката е била заместена от гъска, патица и дори пощенски гълъб.

Печена пуйка и тиквен пай на трапезата

С Деня на благодарността са свързани редица традиции. Всички членове на семейството задължително отиват на църква, а след това се събират край празничната трапеза. На нея трябва да има печена пуйка, гарнирана със сос от боровинки. Бенджамин Франклин, който искал да направи животното национален символ на Америка, избрал птицата, защото тича бързо, хитра е, с остро зрение, има и величествена осанка. Така постепенно пуйката се превръща в задължителната храна за празника. Към нея се поднася картофено пюре, а за десерт – пай с тиква. Ето как може вкусно да си я приготвите. 2-3 с.л. меко масло смесете с по 1 ч.л. ситно нарязана мащерка, розмарин, риган и сол. Овкусеното масло оставете настрана. Пуйката измийте добре, отстранете вътрешностите, ако ги има, и врата. Подсушете с кухненска хартия. С ръце я „масажирайте“ щедро с ароматизираното масло отвътре и отвън. Можете да напълните пуйката

със смес от хляб с гъби и печени кестени

 

но може да се сложат различни подправки и да се пече по този начин. Поставете я в тава, покрийте с алуминиево фолио и сложете в загрята фурна на 180 градуса. Когато измине ¾ от времето, фолиото се маха. Печете до хрупкава златиста коричка. В тавата от печенето добавете съвсем малко вода. Разбъркайте, пробвайте на сол и прехвърлете всичко в малка тенджерка върху включен на средна степен котлон. Разбъркайте добре 1 ч.ч. студена вода с 3 с.л. брашно. Бавно добавете течността към соса от тавата и разбърквайте, докато се сгъсти. Махнете соса от огъня, опитайте отново за вкус. Картофите за гарнитурата трябва да са малки и обелени. Докато се варят, сотирайте 8-10 скилидки чесън, докато омекнат. Смачкайте ги на пюре. Прехвърлете картофите и чесъна в купа с много масло, малко сол и пипер и други подправки по желание. Десертът традиционно е ябълков пай, тиквен пай или пекан пай, овкусени с разбита сметана или сладолед. Добавете шампанско, кафе и хубав шоколад и имате едно цялостно меню за този празничен ден.


Повече от 46 млн. пуйки се изяждат в Америка

  • Първата „телевизионна вечеря“ по случай Деня на благодарността дава началото на първите доставки на храна. Този ден е причина да се появят пакетираните ястия. През 1953 г. американска компания измерва колко американци консумират пуйка. По случай телевизионната вечеря компанията пакетира 260 т пуйки, в 5000 тарелки, които да бъдат доставени. Тази идея идва от самолетните компании, които сервират пакетирана храна.
  • Повече от 46 млн. пуйки се изяждат в Америка, което е равностойно на населението на Испания. Теглото на пуйките, отглеждани в Америка за една година, е 7 билиона тона, което се равнява на тежестта на 10 сгради като Емпайър Стейт Билдинг.
  • Седем други държави също празнуват на официалния Ден на благодарността. Това са Аржентина, Бразилия, Канада, Япония, Корея, Либерия и Швейцария.
  • Не всички президенти на САЩ обаче са споделяли благоразположението на Линкълн към Деня на благодарността. Томас Джеферсън до такава степен не е харесвал празника, че е цитиран да обявява отбелязването му за „най-идиотската идея, която съм чувал“.
  • През 1939 г. Франклин Делано Рузвелт пък е направил опит да измести деня на отбелязването му с една седмица, но с определена цел – да подтикне американците да започнат голямото коледно празнуване по-рано, за да стимулира американската икономика в годините след Голямата депресия.
  • Щатът Минесота е най-големият производител на пуйки в страната, осигурявайки 46 млн. пуйки годишно и доходоносен бизнес за над 450 ферми.
  • Традиционната пуйка не е нещо повече от легенда. В документите на Плимутската колония, по-точно в дневниците на губернатора, се съдържат точни данни за храната на заселниците. Те са яли царевица, ябълки, круши, тиква, картофи, дори ягоди. Единственото месно блюдо на празника било еленското. За пуйки нищо не се споменава, а при археологическите разкопки също не са намерени кости от животното на мястото, където се предполага, че се е състояло 4-дневното тогава тържество.
  • Пилигримите не са имали вилици, те си хапвали, като използвали лъжици и ръцете си.

 


50 млн. се готвят да пътуват въпреки COVID-19

Въпреки призивите на здравните власти се очаква около 50 милиона американци да пътуват в дните около Деня на благодарността. От тези пътувания 95 процента вероятно ще бъдат с кола, докато 2,4 милиона ще бъдат на самолети - рязък спад от 4,58 милиона пътувания със самолет миналия Ден на благодарността. В Илинойс се очаква 2,5 милиона души да предприемат пътуване за празниците. Това е най-ниският брой от 2014г. Говорителят на департамента по авиация в Чикаго Мат Макграт каза, че трафикът преди Деня на благодарността на летището е бил с около 50% по-малко от обичайното. По думите му в определени часове има засилен наплив на пътуващи, но през следващите 4 часа няма нито един. Очаква се тълпите от пътници, които се движат през O’Hare и Midway след дни, да бъдат с 60% -70% по-малко от миналата година, а полетите да намаляват с 35% -45%. Експертите все пак смятат, че тази година броят на американците, които ще пътуват за Деня на благодарността, ще бъде най-малкият от четири години насам.