Представете си състоянието в сърцето на Европа днес, ако границите на НАТО останаха замразени след 1989 г. Геополитиката ще ви отведе само дотук в обяснението на външните работи.

По-важният елемент е Шекспировият. Украйна е перфектен пример, пише за "Уолстрийт Джърнъл" Робърт Д. Каплан, който заема катедра по геополитика във Foreign Policy Research Institute.

Украйна е погълната от Русия на север и изток, нейната история и език са преплетени с тези на съседа. Но по-голямата част от историята се отнася до личността на Владимир Путин. Геополитическият аргумент, че Путин нахлу в Украйна, защото НАТО се разширяваше, напълно пренебрегва шекспировите демони на руския лидер.

Решението на Путин да нахлуе не представляваше колективното мислене на руския елит, а неговите собствени мисли. 

Много олигарси и служители на сигурността около него бяха също толкова изненадани от решението, колкото и хората на Запад. Външният министър Сергей Лавров, притиснат от олигарх да обясни как Путин е могъл да планира подобно нахлуване, без вътрешният му кръг да знае, отговаря: 

"Той има трима съветници. Иван Грозни, Петър Велики и Екатерина Велика".

Като се има предвид параноята, изолацията и заблудите за величие на Путин, възниква въпросът: щеше ли днес Европа да е в мир с Русия на Путин, ако НАТО не се разшири на изток след Студената война и ако имаше западна гаранция за признаване на руските интереси в Украйна? Със сигурност не.

Обяснението за това се крие в това какво би било вътрешното положение на държавите от Централна и Източна Европа - от Естония на юг до България и включително Полша и Румъния - ако никоя от тях не се присъедини към НАТО или Европейския съюз. Претърпели почти половинвековен комунизъм и в много случаи без стабилна средна класа преди нацистката и съветска окупация, тези страни от бившия съветски блок можеха да останат със засегнати от пълна бедност селски райони и неприятна, нестабилна политика в столиците. Това би оставило всички или повечето от тях уязвими за пакостите на Путин.

Едно от най-големите недоволства във Вашингтон е, че САЩ биха били по-добре без разширяването на НАТО.

Да вземем Молдова, страна, която е румъноговоряща и част от историческа Велика Румъния, но никога не е приета в НАТО или ЕС. Румъния се превърна в силна и стабилна държава за първи път в съвременната си история, под опеката на НАТО и ЕС и въпреки сталинските опустошения от десетилетията на Чаушеску. Но Молдова е слаба и клатеща се - и вероятна жертва на дестабилизация от Русия на Путин. Без разширяването на НАТО и ЕС на изток през десетилетията сега може да има няколко Молдови между Германия и Русия.

Успехът във външната политика не се дължи само на добрите неща, които се случват, но и на лошите неща, които не се случват. Това, което не се случи в Европа поради разширяването на НАТО, е широкообхватна нестабилност. Представете си състоянието в сърцето на Европа днес, ако границите на НАТО бяха останали замразени след 1989 г.

НАТО и ЕС създадоха много трайни бюрократични държави с надеждни военни в Централна и Източна Европа, способни да изпълнят своята роля, за да устоят на руската агресия. Западът нарасна както в икономическата, така и в политическата мощ. Така "бизнесът" от Втората световна война и Студената война е затворен.

Унгария флиртува с авторитаризма, а България е слаба държава, но те са поправимите изключения.

Ако военната ситуация на Русия в Украйна се влоши драстично, е възможно опортюнистичният унгарски премиер Виктор Орбан отново да прегърне ЕС и неговите демократични стандарти. Разширяването на НАТО в цяла Централна Европа беше на практика неизбежно поради решителния и едностранен начин, по който завърши Студената война, точно както войните в бивша Югославия през 90-те години насърчиха Запада да разшири НАТО към Румъния, България и Албания, така че те да не остана от другата страна на балканските бойни полета.

Казано по друг начин: ако Западът не беше разширил НАТО и ЕС на изток, сега щяхме да се борим за Полша, вместо за Украйна и Беларус, тъй като Путин със сигурност щеше да диша във врата на всяка страна между Берлин и Москва. Украйна отдавна щеше да е под ботуша на Кремъл. Германия щеше да се дръпне още повече към неутрализъм, изисквайки тесни отношения с Русия не само за природен газ, но и за управление на границите си с Полша и Чехия - ако тези страни не бяха станали членове на НАТО и ЕС и бяха податливи на по-голямо руско влияние.

Сега се борим да завършим Intermarium, (б.р. латински - "между моретата"). Тоест Балтийско и Черно море - пояс от демократични държави, от Естония на север до Украйна на юг, за защита срещу руския империализъм. Дължим тази концепция след Първата световна война на полския държавник Йозеф Пилсудски, който я представя и като защита срещу Германия. Германия вече е дългогодишен съюзник. С поражението на Русия в Украйна целта на Междуморието ще бъде постигната. Това е всичко за геополитика, докато не стане въпро за всичк по Шекспир, тъй като Русия без Путин, колкото и нестабилна да е, би имала поне някаква възможност да стане нормална държава.

Нека не забравяме украинския президент Володимир Зеленски, друг герой от Шекспир, без чиято харизма и динамично лидерство Украйна може би никога нямаше да събере волята да се съпротивлява на Русия на бойното поле. Това е, геополитиката може да ви докара само дотук.

Анализ на Робърт Д. Каплан от катедрата по геополитика във Foreign Policy Research Institute