Ръководителят на Сената на САЩ Чък Шумър заяви, че "се надява" скоро да бъде постигнато споразумение по пакета за Украйна, който се обсъжда разгорещено в Конгреса, но е от решаващо значение за тази разкъсвана от война страна, предаде АФП. Украинският президент Володимир Зеленски беше във Вашингтон, за да поиска още помощи от САЩ, който в момента се бави с исканото от Джо Байдън удължаване на срока за предоставяне на 61 млрд. долара.

Демократите подкрепят този пакет. С изключение на шепа избрани представители на радикалната десница, републиканците не са категорично против този пакет, но в замяна на своя глас те настояват за значително затягане на имиграционната политика на САЩ, което е в основата на многобройните преговори.

"Преговорите продължават и днес между демократите, републиканците и администрацията на Байдън", заяви сенатор Чък Шумър. 

Той съобщи за "голям напредък" в дискусиите след срещата.

"Надявам се, че скоро ще постигнем споразумение, за да може това удължаване да бъде прието от Сената", каза той.

Не всички обаче подкрепят предложената по-строга имиграционна политика на САЩ, като влиятелната група за граждански права ACLU определи мерките като "фрапиращи". Законодателите на САЩ имат време до 15 декември - когато започва парламентарната ваканция - да постигнат компромис по новия пакет. Теоретично обаче сенаторите могат да бъдат отзовани от избирателните си райони, ако текстът бъде представен.

Републиканският сенатор Мич Макконъл, който е силен поддръжник на помощта за Украйна, също беше уверен.

"Оптимист съм, че ще постигнем споразумение", каза той.

За да бъде окончателно приет обаче, текстът ще трябва да бъде одобрен от другата камара на Конгреса - Камарата на представителите. Нейният лидер Майк Джонсън беше много по-предпазлив относно възможността за постигане на споразумение.

"Това, което администрацията на Байдън изглежда иска, са милиарди допълнителни долари без адекватен надзор, без реална стратегия за победа", каза той след срещата си с Володимир Зеленски.