Доналд Тръмп вкара в употреба най-популисткия си наратив, в опит отново да стане президент на САЩ. Републиканецът се опитва да внуши на привържениците си, че резултатът от тези избори ще предначертае бъдещето на САЩ и, че американците трябва да се борят здраво, ако искат да спасят страната си.
Реториката на бившия президент ескалира на митинг в Южна Дакота на 8 септември, където той обвини своя евентуален опонент през 2024 г., президента Джо Байдън, че е наредил повдигането на 91 обвинения по четири наказателни дела като форма на намеса в изборите, пише Си Ен Ен.
"Не мисля, че някога е надвисвал такъв мрак над нашата нация, както сега", каза Тръмп в своята реч, в която обвини демократите, че са допуснали "нашествие" на мигранти през южната граница и че се опитват да възобновят "истерията" на COVID.
Думите на републиканския фронтмен очертаха перспективата за второ му президентство, което ще бъде още по-крайно и предизвикателно за върховенството на закона и от предишния му мандат. Идеята му, че Овалният кабинет дава неограничени правомощия, предполага, че Тръмп би си позволил поведение, подобно на това, за което го очаква съдебен процес, включително сплашване на местни служители в предполагаем опит да отмени поражението си през 2020 г.
Бившият президент също така насочи критиките към поведението си срещу противниците си, като индиректно заяви, че истинската опасност за политическите свободи на Америка не произтича от опита му да обяви за недействителни изборите, а от усилията да го накарат да понесе съдебна отговорност за това.
"Това наистина е заплаха за демокрацията, докато те потъпкват нашите права и свободи всеки ден от годината", каза той.
"Това е важен момент за нашата страна, защото или ще тръгнем в едната посока, или в другата, и ако тръгнем в другата, вече няма да имаме държава", заяви Тръмп пред поддръжници в Южна Дакота.
Тръмп е изкусен демагог, чието умение да вкарва лъжи и конспирации в политическия процес на страната създава омагьосан кръг от хаос и ожесточение, в който изглежда, че той извлича лична полза. Думите му формират общественото мнение. В неотдавнашно проучване на Си Ен Ен, например, само 28% от републиканците смятат, че Байдън е спечелил легитимно достатъчно гласове, за да победи в изборите през 2020 г. Това се случва след като години наред Тръмп непрестанно отричаше, че е загубил, въпреки че съдилищата отхвърляха многобройните му оспорвания на резултата.