Три варианта за кабинет очерта в социалните мрежи депутатът от ГЕРБ Делян Добрев рано в неделя сутрин. В първия от тях той очерта десен кабинет, в който включва ДБ, но не и партньорите им в коалицията - ПП.
"49-тото НС трябва да излъчи правителство за 4 години. Всеки предварително обявен, по-къс срок обрича този кабинет на пораженческо мислене и липса на решителност за вземане на непопулярни, но съществено важни решения за реформи", ктегоричен е той.
Добрев уточнява, че във всяко управление бюджетът е законът, около който се търси консенсус и мнозинство. "Днес това важи с още по-голяма сила заради финансовия погром в държавата след управлението на финансите от Асен Василев - рекорден дефицит за последните 25 години, рекорден дълг, реален риск от вдигане на данъци и/или намаляване на социални плащания", смята бившият енергиен министър на ГЕРБ.
Според него има три принципни решения.
Първото е дясно правителство, което определя като "математически възможно", тъй като би трябвало да събере 142 депутати - 69 от ГЕРБ, 36 от ДПС, 26 от ДБ и 11 от ИТН. В сметките си за този вариант той изключва коалиционните партньори на "Демократична България" - "Продължаваме промяната".
Вторият вариант според Добрев е ляво правителство. "ПП - 38 депутата, БСП - 23 депутата. Математически невъзможно - 61 депутата. "Възраждане" е несистемен играч с 37 депутати, който е неприемлив и не може да участва в никое мнозинство", посочва народният представител.
Като обобщение той посочва, че разпределението на силите е било много подобно и в предното народно събрание, ще бъде същото и в следващото НС. 5 пъти гласувахме и произведохме почти идентичен резултат, напомня той.
"Ще настъпим ли пак мотиката? Колко още избори ще проведем, докато някои политици преглътнат егото си? Дали няма да е късно за държавата?", завършва публикацията си във фейсбук Добрев.
Миналата седмица ПП-ДБ обявиха състав на кабинет, но отказаха да го съгласуват с ГЕРБ или да коригират имената. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов започна преговори с останалите парламентарни сили, но показа, че още не е затворил варатата за втората по големина сила и упълномощи своите да продължат да работят с тях по управленската програма.