Защо японските деца никога не плачат? Отговорът на този въпрос е известен на всички майки от Страната на изгряващото слънце. Къде бъркаме във възпитанието на децата си и защо те растат толкова нервни, неуравновесени, агресивни? Да, вярно е, че в Япония става дума за други културни традиции, но все пак има на какво да се научим от японските майки.

В японските градове доста често се срещат майки с малки деца на улицата и на обществени места. Има ги във всеки магазин, в кафене, във фризьорски салон. А майки с деца на гърба или на гърдите, каращи колела или малки скутери, са обичайна гледка от градския пейзаж.

Японците са изпреварили всички останали нации с дрехи за майки с деца и всевъзможни кенгурута, слингове. Нещо повече - в магазините за дрехи за майки и деца се продават палта и якета, които могат да се обличат върху детето, което седи в раничката или в специални „джобчета”. Такова яке има две качулки: една за майката, а друга, по-малка - за детето. Просто майката е излязла в дъжда и е облякла едно яке за двама - за себе си и за детето.

Създава се впечатление, че японските майки никога не се отделят от децата си и решават всички свои проблеми в тяхно присъствие. И това не са модерни тенденции във възпитанието на децата, а проява на една от най-старите и дълбоки културни традиции в Страната на изгряващото слънце.

Близко общуване

Малкото дете винаги е било близо до майка си. В миналото японските майки просто завързват бебетата с парче плат на гърба или на гърдите си, както им е по-удобно, в зависимост от това, какво трябва да вършат: да работят на оризовата плантация, да готвят или да се грижат за по-големите деца.

Семействата имат много деца, и когато се е ражда още едно, майката премества предпоследното дете (обикновено на една годинка) на гърба на най-голямото дете. Съвременните японци имат само едно или две деца. И въпреки това, повечето жени, след като се омъжат, напускат работа и се посвещават на дома и семейството. Когато децата тръгнат на училище, те също се нуждаят от много грижи и не е прието майката да ги поверява на някой друг.

Япончетата първо се научават да говорят, а след това да ходят. Майката непрекъснато говори с детето, обяснява му какво прави, шегува се с него, пее му песнички, постоянно повтаря думите, които то първо трябва да запомни, и рано или късно то започва да ги повтаря. Японците от бебета са научени да се отпускат в неудобни пози и спокойно си дремят в метрото или в автобуса, заспиват на скучни обществени мероприятия, на концерти.

Деца, които никога не плачат? Има ги, в Япония

Работеща жена с дете? Абсурд!

Да дадеш на някого детето си, за да отидеш на работа, в Япония означава да го натовариш със своите задължения. Общественото мнение не одобрява това. Даже ако една жена с дете работи, тя не може да разчита на снизходително отношение от страна на шефове и колеги. Затова - по-добре да не работи, а бащата да се товари, ако трябва, с работа на две места, за да издържа семейството.

Традиция след традиция

Малките деца и през нощта са заедно с родителите си. Японците спят върху татами - тръстикови рогозки, с които е покрит подът в къщата. Има ги и в съвременния японски дом. Най-малкото дете винаги спи с майка си под една завивка, ако поиска да яде през нощта - тя веднага го кърми. Детето продължава да спи под една завивка с майка си до 8-годишна възраст, а понякога и след това. А как правят секс родителите? Не е много удобно, признават те, чакат детето да заспи.

Деца, които никога не плачат? Има ги, в Япония

Защитната аура

Родителите продължават да носят детето си на гърба или на ръце, докогато то иска това. Те винаги са готови да му дадат своето „амае” (от яп. „амаеру” - „грижа се, обичам”). Отстрани изглежда, сякаш никой не се кара на децата. Една от особеностите на японската речева култура е да не се изразява всичко с думи. Децата много лесно усещат недоволството на родителите и биват наказвани с лош поглед или неодобрително мълчание.

Японците имат и още един метод за възпитание - „изгубеното дете”, на японски „майго”. Когато на детето му омръзне да бъде непрекъснато завързано за майка си и започне да проявява любопитство и самостоятелност, никой не го спира, а... само го оставят „да се изгуби”. В Япония никой не краде деца, транспортът е по-безопасен. Всички хора много добре знаят този номер и помагат на „майго” да намери мама.

Ето, така растат малките японци - в постоянен емоционален и физически контакт с родителите си. Здравата родителска прегръдка, която детето получава при първо свое желание, създава защитна аура около него, и това усещане му дава спокойствие и увереност. Защо да плаче тогава?