Политическата игра около имиграционната реформа навлиза в най-горещата си фаза. В четвъртък тази седмица „бандата на осемте" сенатори ще представят своя законопроект в Правната комисия на Сената.

Следващата седмица колегите им ще имат възможност да дават свои предложения за допълнения и поправки към проекта на осемте, а в началото на май се очаква председателят на Сената Хари Рийд да даде ход на дебатите по масивния текст, който ще обхваща от път към легализиране на близо 11-те милиона души без статут в тази страна до визи за временни работници в много сектори на икономиката.

Именно тези разностранни посоки на законопроекта предполагат политическите игри с добавки и поправки и оспорвани дебати, за да бъдат защитени интересите на толкова много хора и бизнеси, които ще бъдат засегнати от предстоящата реформа.

До този момент текстът на

законопроекта надвишава 1,000 страници

Най-спорната точка засега е колко да бъде броят на сезонните работници в селското стопанство, които да получават виза всяка година. В момента фермерите имат нужда от около половин милион в пика на сезона.

Разногласия има и колко да се плаща на имигрантите работници, като от профсъюзите искат надниците им да не са по-ниски от тези на американците, а представителите на фермерите настояват за по-ниски. В момента законодателите са се разбрали да улеснят процеса по издаването на визи и те да важат за много години, а не както сегашните Н-2А само за един сезон. След като един чужденец е работил две години в селското стопанство, той

може да кандидатства за новата  „синя карта"

за себе си и семейството си и ако работи още три години във фермата, ще има възможност да получи зелена карта.

Засега сенатори и заинтересованите групи са се разбрали реформата да включва път към гражданство за хората без статут. Те ще могат да кандидатстват за временна виза (т.нар. „Lawful Prospective Immigrant"), след като платят глоба, данъци със задна дата, научат английски и минат бекграунд проверка.

Този статут ще продължи 8 години, след което те ще могат да подадат документи за зелена карта, а 5 години след това и за американско гражданство. Децата, доведени в САЩ като малки, или т.нар. DREAMers ще получат ускорен път към статут.

Законопроектът предвижда засилени мерки за сигурност по границата и ще задължи почти всички работодатели (с изключение на малкия бизнес) да проверяват всеки кандидат-работник за легален статус в национална база данни като сегашната E-verify. Тези, които наемат нелегални имигранти, ще получават солидни глоби, а проверките ще бъдат засилени.

Синдикати и представители на големия бизнес се споразумяха за нова програма за нискоквалифицирани гости работници и създаването на новата W виза.

В момента във Вашингтон има сериозен ентусиазъм за приемането на реформата, но всичко може да забави или да спре този процес. Веднага след като Сенатът приеме своя версия на закона, ще започне подобна процедура и в Камарата на представителите. Там вероятно ще бъдат приети няколко различни закона, а не един масивен - каквато е идеята на сенаторите.

Това обаче трябва да се случи преди лятната им ваканция, защото след това всички усилия и внимание ще са насочени към междинните избори през 2014 г., а имиграционната реформа е доста гореща тема, която политиците избягват преди избори.