От ДБ представят конкретни мерки за подпомагане на бизнеса и намаляване на инфлацията. Това съобщи съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов на брифинг в Народното събрание. Те са: повишаване на прага за регистрация на фирми по ДДС; по-ниски цени върху акцизите на горивата и премахване на митническите такси за скъпоструващи стоки. Предлагаме да се повиши прагът за регистрация по ДДС на 100 хил. лв. от 1 януари 2023 г. Това ще засегне 90 хил. фирми. Предлагаме и от 1 януари 2024 г. той да се вдигне на 160 хил. лв., което пък ще засегне 110 хил. фирми, каза Мартин Димитров.
Без бариери за вноса от трети страни
Виждате стоки като желязо, стомана, олио как поскъпват. Това трудно може да бъде спряно с поставяне на тавани, икономиката не функционира така. Ще поискаме от ЕК в срок от 6 месеца бариерите по вноса да бъдат драстично намалени или премахнати за трети страни, добави Димитров. Лихвата за забава на плащания към "Топлофикация" или доставчици, да бъде намалена от Основния лихвен процент +10 на Основния лихвен процент +4 за битовите потребители, а за бизнеса да бъде Основния лихвен процент +8, предлагат още от ДБ. "С намаляването на митнически ставки, тарифи, означава, че вносът веднага ще се увеличи от трети страни, а като се увеличи вносът, се увеличава предлагането, което автоматично ще намали цената. Това трябва да бъде поискано от ЕК, защото Европа има обща митническа политика. Вече сме направили такова писмено искане", обясни Димитров. По думите му има страхотна логика цените на акцизите да бъдат намалени, защото идеята им е те да ограничават потреблението с екологична цел, но при тези цени на горивата, няма нужда те да бъдат толкова високи. "Ние в момента сме на минималните нива и не можем да слезем по-надолу без решение на комисията", каза той.
"В момента избуява инфлацията"
Трябва да не се забравя, че в момента избуява инфлацията, но в световен план. Няма краткосрочно решение на това нещо. Дори да се сложат ценови тавани, те не са решавали никога проблема в историята, а инфлацията е дългосрочен проблем и тя се решава с дългосрочни мерки, категоричен бе той. Тези мерки ще бъдат предложени и на коалицията. "Знаем в каква ситуация се намира глобалната икономика в момента. Истинският дневен ред на България е предприемане на антикризистни мерки, за да се облекчи и бизнеса, и домакинствата", каза Владислав Панев.