Тръмп държи образи на данъчни декларации, докато рекламира предложението на републиканците. Според тях декларацията ще е с размер на пощенска картичка
Предложената от американския президент Доналд Тръмп данъчна реформа може да доведе до това, че половината от американското население да дължи до 2027 г. повече данъци, отколкото през тази година. Това става ясно от анализ на независими експерти.
Според изследването на Tax Policy Center реформата ще намали данъците средно с 1,300 долара през 2019 г., но до 2027 г. сумата ще е едва $340, а половината домакинства ще плащат повече, отколкото сега. Главната причина е, че много от облекченията, които са предвидени в законопроекта, изтичат през 2026 г., става ясно от анализа.
Освен това хората с ниски заплати почти няма да се възползват от реформата. Американците с приходи до 25 хил. долара на година ще бъдат облекчени с едва 0,3 на сто, като ще спестят едва 50 долара. Тези от средната класа ще спестят по 850 долара на година, но при получаващите над 746 хил. долара на година облекчението е 2,2 на сто, или 34 хил. долара годишно.
Критиката на експертите има сериозна тежест. Tax Policy Center е основана през 2002 г. от данъчни експерти, които са консултирали редица бивши американски администрации. В организацията влизат експерти от правителствата на Роналд Рейгън, Джордж Буш и Бил Клинтън. Днес тя представлява съвместна инициатива на либералния Urban Institute и института Brookings, основан още през 1916 г. мозъчен тръст.
Тръмп обаче не се влияе от критиките. Той заяви, че иска да стартира реформата преди Коледа. „Ще направим на американците голям, красив и великолепен подарък за Коледа", каза той.
Центърът също така изчислява, че предложението на Сената ще генерира достатъчно икономически растеж, за да събере 169 млрд. долара в рамките на десетилетие. Това е обаче с близо 1,5 трлн. долара по-малко от дефицита, който според непартийната съвместна комисия по данъчно облагане на Конгреса ще възникне през този период заради реформата.
Републиканците предлагат данъчната система да бъде опростена, така че вместо 7, както е сега, да останат 3 ставки за подоходно облагане в размер на 12,25% (за дребния бизнес) и 35 на сто (таван за индивидуални лица). Което означава, че ще бъде намалено данъчното бреме и за най-богатите американци, тъй като в момента максималната ставка е 39,6%.
Тези промени засягат федералните данъци. Американците плащат още местни и щатски данъци. В тези случаи обаче федералните власти не могат да влияят.
Планирано е също да бъде намален корпоративният данък от 35 на 20 на сто. Тръмп искаше дори да го намали до 15%.
Предвижда се и отмяна на данък наследство, когато става дума за семейни предприятия.
Във вторник бюджетната комисия в Сената одобри плана на републиканците в горната камара на Конгреса за данъчна реформа, което е прогрес в осъществяването на плановете на администрацията за по-ниски данъци. Според Goldman Sachs има 50% вероятност данъчната реформа да бъде прокарана до края на годината. През 2018 г. този шанс се покачва до 80% според инвестиционната банка.