"Приетите промени в Изборния кодекс са политически абсурд. Категорично е нарушено равното избирателно право", това заяви Дани Каназирева от ГЕРБ на брифинг в централата на партията. С промените избирателите бяха разделени в секции под 300 и над 300 души. Тези в секциите под 300 души имат право само на хартия и са лишени от правото на машинен вот, а тези в секциите над 300 души имат право само на машинен вот и са лишени от правото си на гласуване на хартия, допълни тя. Груби нарушения има и при начина на отчитане на резултатите. Няма граждански ефективен контрол при отчитането на крайния резултат. Преброяването на машинния вот става само със софтуер, до който има достъп определен кръг лица. Затова в Германия отхвърлиха машинния вот като противоконституционен – защото няма възможност за граждански контрол, подчерта Каназирева.

България беше модернизирана от Трифонов и Иванов така, че стана като Индия, Венецуела, Бутан и Бразилия. Още преди години Европа се отказа от машинния вот, не пропусна да отбележи Дани Каназирева като коментира, че две седмици преди вота няма решение за машинния вот в чужбина.

"Никой не знае колко души реално ще гласуват колко машини а нужни за секциите в чужбина. Оказва се, че държавата не може да администрира най-важния процес – изборния. Новите партии в стремежа си да угаждат на партията на Трифонов сведоха реформата до отваряне на секции в Турция", допълни още.

Приетите промени поставиха членовете на ЦИК на електрическия стол. Вижда се, че просто няма достатъчно машини. Измененията бяха приети напук. Най-честната позиция на ЦИК в момента би била да излязат и да кажат, че не могат да се справят, посочи Радомир Чолаков. Предупредихме, че държавата може да бъде изправена пред конституционна криза и в момента всичко сочи в тази посока. Държавата в момента е в ситуация на агония и всички органи се опитват мъчително да замажат ситуацията. Разписките от машинния вот трябва да бъдат броени. Всичко друго е риск за конституционна криза, подчерта Чолаков. ЦИК трябва да приеме решение, с което да се провери съвпадението между данните в разписката и протокола, който се разпечатва. Рискът е поставен и е факт вероятността някой да иска касиране заради приетите промени в Изборния кодекс, каза Дани Каназирева. Припомняме, че тази седмица в поредица от изявления бившите управляващи атакуваха служебното правителство. Те попитаха разследван ли е за данъчни измами изпълнителният директор на Държавен фонд "Земеделие" Борис Михайлов, усъмниха се в експертизата на Михайлов. От ГЕРБ попитаха още има ли служебният министър на вътрешните работи Бойко Рашков 19 имота и по какъв начин ги е придобил.