Николай Нейчев

Придвижването с велосипед става все по-популярно, колкото и градската среда в големите български градове да е враждебна към това, отдавайки почти всичко на автомобилите. Освен това често географските особености отказват хиляди от велосипеда, защото никой не обича да пристига потен в офиса, набирайки се по поредния хълм. Напоследък обаче има решение и на този проблем и това са електрическите колелета. Те поемат основната работа при придвижване по неравни отсечки, като позволяват да се поддържа скорост от 25 км/ч. Електровелосипедът използва хибридно задвижване - една част идва от механичната сила на колоездача и една - от електрическия мотор. От техническа гледна точка моторите са два типа: (1) такива, които постоянно асистират въртенето на педалите (Pedal assist) при предварително избран режим на движение, и (2) такива, които дават допълнително мощност моментно - при завъртане на ръкохватка, подобна на газта при мотопедите (Throttle assist). По-често се използват първите, като на вилката е монтиран дисплей, който най-често показва с каква скорост се движите, какъв режим на работа на двигателя е избран и колко заряд остава в батерията.

Повечето елколелета имат мощност за 20 до 60 км с едно зареждане, като издръжливостта зависи от терена и режима на работа, който е избран. Те най-често са три - като при първия педалите трябва да се въртят по-чевръсто, а при третия електрическият двигател върши повечето работа. При бавна скорост от около 5 км/ч двигателят не работи, както и при скорост над 25 км/ч. Поради наличието на батерия, която тежи 3-4 кг, двигател и контролер (това е компютърът, който преценява кога и с колко да накара двигателя да работи) елколелета са доста по-тежки от обикновените, поради което е много важно батерията да е заредена, преди да се използват, иначе ефектът ще е още повече, а не по-малко пот. Повечето батерии за тези велосипеди имат живот от 500-1,500 цикъла на зареждане. Колко точно са те ще е изключително важно да се разбере преди покупка на такъв велосипед. Цените на батериите със сигурност ще падат в следващите години, но поне към момента те представляват 30% от стойността на цялото колело. Пълното им зареждане отнема не повече от 6 часа.

От потребителска гледна точка те са няколко типа - при които батерията е разположена на багажник над задната гума, при които батерията е върху или вътре в рамката и такива, при които цялата механизация е в задното колело. Всъщност в последния случай не е необходимо да се купува цял велосипед, а единствено да се смени задното колело. Управлението на режимите става чрез мобилно приложение, което се свързва с контролера чрез bluеtooth.