През тази учебна година Илинойс ще стане едва петият щат в страната, който забранява телесното наказание във всички училища, съобщава Ей Би Си Нюз. Законодателството, което губернаторът Джей Би Прицкър подписа този месец, забранява физическото наказание в частните училища, като в същото време потвърждава забраната на тази практика в обществените училища, въведена преди 30 години.
Когато забраната влезе в сила през януари, Илинойс ще се присъедини към Ню Джърси, Айова, Мериленд и Ню Йорк, които забраняват пошляпването или удрянето във всяко училище.
Щатският конгресмен Маргарет Кроук, демократ от Чикаго, се е вдъхновила да се заеме с въпроса след актуализиран призив на Американската асоциация на педиатрите за прекратяване на практиката, която според нея може да увеличи поведенческите или психическите проблеми и да влоши когнитивното развитие. Асоциацията констатира, че тя се прилага непропорционално често при чернокожи мъже и ученици с увреждания.
"Беше лесно да се направи. Не искам нито едно дете, независимо дали е в частно, или в държавно училище, да попада в ситуация, в която се използва телесно наказание", каза Кроук.
Кроук е разтревожен и от училищния район Касвил в югозападната част на щата Мисури. След като се отказва от телесното наказание през 2001 г., преди две години то е възстановено като възможност за избор от страна на родителите. Кроук искаше да изпрати ясно послание, че "никога няма да е нормално да се причинява вреда или болка на дете".
Голяма част от света е съгласна с това. Световната здравна организация обявява тази практика за "нарушение на правата на децата на зачитане на физическата им цялост и човешкото им достойнство". През 1990 г. Конвенцията на Организацията на обединените нации за правата на детето установява задължение за "забрана на всички телесни наказания на деца". САЩ са единственият въздържал се от тази конвенция.
Миналата година американският сенатор Крис Мърфи, демократ от Кънектикът, представи закон, подкрепен от сенатор Дик Дърбин от Илинойс, който забранява телесното наказание във всички училища, получаващи федерални средства. То беше разпределено в сенатска комисия за публично изслушване през май 2023 г., но не е предприето по-нататъшно действие.
Върховният съд на САЩ също е отхвърлил конституционни жалби срещу тази практика. Когато ученици от прогимназията в окръг Дейд, Флорида, подават иск срещу физическото наказание, през 1977 г. съдът постановява, че защитата срещу жестоко и необичайно наказание по Осмата поправка е запазена за хора, осъдени за престъпления; тя не се прилага към дисциплината в клас.
Днес 17 щата технически разрешават телесното наказание във всички училища, въпреки че четири от тях забраняват използването му върху ученици с увреждания. Законът на щата Северна Каролина не го изключва, но през 2018 г. всеки училищен район в щата блокира използването му. През 1994 г. законодателите в Илинойс спират практиката в обществените училища.
Сред щатите, които напълно са я забранили, Ню Джърси предприема необичайната стъпка да забрани телесното наказание във всички училища през 1867 г. Айова го премахва в частните училища през 1989 г. Мериленд и Ню Йорк прекратяват прилагането му в частните училища през 2023 г.
Защитниците на частните училища, които категорично се противопоставят на щатската намеса, не се противопоставиха на новия закон. Училищата в Католическата конференция на Илинойс не използват телесни наказания, заяви изпълнителният директор Боб Гилиган.
"Това е анахронична практика", каза той, цитиран от Ей Би Си Нюз.